Hlavní obsah

Část hiphopové komunity překvapivě pro zákaz sprostých slov

Když se před časem z newyorské radnice ozývaly hlasy pro rezoulci za odstranění rasistického slova ´nigga´ z rapu, vypadalo to spíše úsměvně. Po pár měsících ale přišlo nečekané pokračování. Část afroamerické komunity se nápadu skutečně chytila (i když ne v souvislosti s rezolucí) a nyní chtějí odstranit i ´bitch´ a další vulgarismy.

Část hiphopové komunity překvapivě pro zákaz sprostých slov

Mocný hiphopový producent Russel Simmons, zakladatel labelu Def Jam, představil v pondělí společně s bojovníkem za lidská práva Benjaminem Chavisem svůj ambiciózní plán na zeslušnění rapových textů.

Podle něj by v budoucnu nahrávací společnosti, rádia a televize dobrovolně cenzurovaly sprosté hip-hopové texty, zejména pak pro ženy ponižující výrazy ´bitch´ a ´ho´ a také rasistické ´nigga´. "Tato tři slova by měla být považována za stejně obscénní jako extrémně sprosté klení," říkají oba aktivisté.

Celá kauza se rozjela hlavně kvůli tomu, že označení ´ho´ bylo použito veřejně v rádiu CBS v souvislosti s ženským basketbalovým družstvem. Simmons navrhnuje založení komise, která by určila standardy pro hiphopové písničky a klipy. Zasedli by v ní šéfové hudebních vydavatelství, rádií a televizí. Mnoho raperů i raperek je ale proti a považují celou aféru za přehnanou.

"Já označuju ženy jako ´hos´ v mé muzice, ale to neznamená, že někoho ponižuju," uvedla raperka Remy Ma v jednom interview, "my tak prostě mluvíme. Myslím, že Tupac Shakur to řekl nejlépe: Jakmile odebereš slovu jeho sílu, už neznamená to samé."

Anketa
Zakázali byste sprostá slova v populární hudbě?
Ano
34.2 %
Ne
65.8 %
Celkem hlasovalo 506 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků