Hlavní obsah
Celá sekce bude věnována dílu Jana Švankmajera. Foto: Petr Hloušek, Právo

Anifilm v Třeboni nabídne tři mezinárodní soutěže

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, který se koná od 3. do 8. května v Třeboni, nabídne tři mezinárodní soutěže, retrospektivu Jana Švankmajera, filmy nominované na Oscara i distribuční novinky. Součástí doprovodného programu budou koncerty, animační dílny i výstava koláží k Švankmajerově filmu Přežít svůj život, řekli novinářům organizátoři.

Celá sekce bude věnována dílu Jana Švankmajera. Foto: Petr Hloušek, Právo
Anifilm v Třeboni nabídne tři mezinárodní soutěže

Jedním z hlavních programů festivalu je mezinárodní soutěž celovečerních filmů. Přihlásily se do ní snímky Metropie režiséra Tarika Saleha, Iluzionista režiséra Sylvaina Chometa, Ošklivé káčátko režiséra Garriho Bardina, Mastňák Boogie od Gustava Covy, Skřítek a ztracený písek snů režisérské trojice Jesper Müller, Sinem Sakaoglu a Helmut Fischer a Podivné předtuchy Leóna Prozaka, které režíroval Carlos Eduardo Santa. Z domácích zástupců se o Cenu za nejlepší celovečerní animovaný film utkají snímky režiséra Jana Švankmajera Přežít svůj život a povídkové Fimfárum - do třetice všeho dobrého, uvedl programový ředitel festivalu Petr Slavík.

V Mezinárodní soutěži krátkých animovaných filmů jsou na programu ty nejlepší, nejzajímavější a nejdiskutovanější snímky loňského roku. Anifilm v ní představí výběr snímků, které se účastnily světových filmových přehlídek a českému publiku jsou těžko dostupné. Už tradičně se uskuteční Česko-slovenská soutěž krátkých studentských filmů.

Sekce Švankmajer 

Nesoutěžní část festivalu tvoří několik sekcí. První z nich jsou Celovečerní filmy Jana Švankmajera. Divákům nabízí možnost zhlédnout pět celovečerních filmů respektovaného režiséra - Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek a Šílení. Spolu se soutěžním snímkem Anifilm představí kompletní kolekci Švankmajerových celovečerních filmů.

Bilance je nesoutěžní přehlídka nejoblíbenějších animovaných celovečerních filmů z české distribuce. Do sekce Fokus patří kurátorské výběry zaměřující se na vybrané kulturní i pop-kulturní fenomény současné animované tvorby: přehlídky geografické, historiografické nebo tematické. V letošním ročníku se Anifilm zaměřil na současnou britskou, slovinskou a rakouskou tvorbu, představí i filmy prestižní francouzské školy a uvede průřez kanadskou tvorbou. Divákům nabídne také tři krátké filmy, které byly letos nominované na Oscara.

Pohledy se jmenuje přehlídka osudových filmů známé estonské režisérské dvojice Olgy a Priita Pärnových. Nejmenší festivaloví diváci se mohou těšit na oblíbené večerníčky České televize, z nichž některé budou mít v Třeboni premiéru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků