Hlavní obsah
Špičkový baskytarista Stanley Clarke Foto: Profimedia.cz

Americký baskytarista Stanley Clarke navštíví Přerovský jazzový festival

Letošní ročník Československého jazzového festivalu v Přerově bude hostit jména světové jazzové scény z USA, Itálie, Švédska či Španělska. Pořadatelům se podařilo zajistit například amerického baskytaristu Stanleyho Clarka a jeho Band či jazzového klávesistu Boba Jamese. Na přehlídce oslaví 30. výročí vzniku kapela Tutu Borise Urbánka.

Špičkový baskytarista Stanley Clarke Foto: Profimedia.cz
Americký baskytarista Stanley Clarke navštíví Přerovský jazzový festival

Festival se řadí mezi nejvýznamnější kulturní akce na střední Moravě, jeho tradice sahá až do roku 1966. Koná se 26. až 28. října.

„Mám radost především ze Stanleyho Clarka, lidé už se ptají, zda u nás bude opravdu vystupovat. V Přerově dosud nikdy nevystupoval, snažíme se na festival dovézt vždy něco nového, byť je to kvůli penězům stále větší problém,” uvedl ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Šestašedesátiletý americký baskytarista, kontrabasista, hudební producent a skladatel završí první festivalový koncert. Na pódiu vystřídá italskou zpěvačku Robertu Gambariniovou, o jejíž vystoupení pořadatelé stáli několik let. Druhý festivalový den do Přerova přijede švédský jazzový pianista a skladatel Jacob Carlzon a jeho Trio. Návštěvníci se budou moci tento den těšit také na amerického jazzového klávesistu Boba Jamese, nositele cen Grammy. V Přerově vystoupí rovněž se svým triem.

Stanley Clarke

Foto: Profimedia.cz

Pořadatelé zvažují, že poslední festivalový koncert v sobotu 28. října udělají stejně jako loni „na stojáka”. Vycházející evropská jazzová hvězda, španělská skupina Patax, vystoupí se vzpomínkou na Michaela Jacksona. Jejich energické koncerty jsou pověstné. „Je to úžasné vystoupení, jsou tam troje bubny a jedou neskutečným způsobem,” uvedl Neuls. Jejich koncertu bude předcházet vystoupení taneční britské skupiny Matt Bianco & New Cool Collective.

Na programu nechybějí ani čeští zástupci jazzové scény. V sobotu se představí československá kapela Borise Urbánka Tutu, která bude na pódiu slavit 30. výročí svého založení. Pořadatelé pozvali také saxofonistu Ondřeje Štveráčka a vokální skupinu Skety. Lístky na festival se začnou prodávat v pondělí příští týden, doplnil Neuls.

Přerovská jazzová přehlídka vznikla v roce 1966, nejprve jako amatérský jazzový festival. V roce 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, násilně tak tradici přerušili. V roce 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města vrátil pod názvem Přerovský jazzový festival. Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku jezdívá do Přerova až 2500 diváků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků