V pražském hotelu Hilton se Dusilová radovala z triumfu v kategorii zpěvačka roku i z vítězství svého skvělého loňského alba Mezi světy v kategorii album roku - rock. Clou se podle očekávání stali objevem roku a jejich písnička Island Sun byla podle akademiků v loňském akademickém roce nejlepší.

Kolář zdolal Bártu

Velké překvapení se zrodilo v kategorii zpěvák roku. Za úspěšnou loňskou desku Album, která již několik měsíců kraluje prodejní hitparádě IFPI, si prvenství odnesl Petr Kolář.

Zdolal tak nejenom zpěváka Monkey Business Matěje Rupperta, ale také Dana Bártu, který této kategorii nepřetržitě kraloval od roku 1999.

"Mohu prozradit, že počty hlasů mezi zpěváky byly nesmírně těsné," řekl Právu prezident Akademie populární hudby Petr Šiška.

Petr Kolář již kraloval zpěvákům v loňské anketě popularity Český slavík. Na cenách Anděl svůj triumf zopakoval, stejně jako Chinaski, kteří zvítězili mezi skupinami za album Music Bar.

Do Síně slávy, která byla ve foyeru Kongresového sálu hotelu Hilton premiérově instalována, vstoupil legendární kytarista Radim Hladík. Uveden do ní byl nejenom na pódiu, ale symbolicky i po skončení slavnostního ceremoniálu, kdy byla vedle ostatních členů Síně slávy odhalena jeho fotografie.

Během večera v přímém televizním i rozhlasovém přenosu vystoupili Korejky Ahn -Trio a Tata Bojs, Aneta Langerová a Hradišťan, Lucie Bílá a Petr Malásek, No Name, Čechomor, Helena Zeťová a Doga, Clou, Katapult, Petr Bende, Lenka Dusilová, Peha, Oskar Petr a Divokej Bill.

Pohledy oceněných

Radim Hladík byl spokojen: "Je to pro mě ocenění, neberu to tak, že by mě odsouvali do starého železa. Tomu se bráním tak, že natočím desku s novým materiálem s mladými kluky, se kterými hraju. Chtěl bych se už zbavit minulosti." Ještě předtím ale vyjde DVD z koncertů.

Tata Bojs si původně mysleli, že se DVD nevyplatí a firma na tom prodělá. "Nakonec ale dostalo zlatou desku, což znamená, že se ho prodalo 1500 kusů," řekli s úsměvem.

Kytarista Monkey Business Olda Krejčoves promluvil o plánech do budoucna: "Nová deska se bude točit nejdříve na přelomu roku nebo až příští rok, protože nyní vyjíždíme na turné." Ještě prozradil, že chystá pobočný rockový projekt se synem Davida Kollera. Premiéru bude mít v květnu v Kadani.

Nejčastěji vítězila Bílá

Nejčastější držitelkou ceny Akademie populární hudby je Lucie Bílá. Doma má 14 ocenění a poprvé zvítězila hned v prvním ročníku v roce 1992. Tehdy ještě vítězové nedostávali sošky Anděla, ale figurku ušatce.

Dan Bárta vyhrál některou z cen dvanáctkrát. Poprvé v roce 1995, ovšem potom se stal zpěvákem roku až v devětadevadesátém. V tom samém roce triumfoval ve dvou kategoriích i jako člen skupiny Sexy Dancers.

Jedenáct ocenění doma mají také členové skupin Buty a Lucie. Právě Lucie obdržela v prvním ročníku hudebních cen v roce 1992 hned tři ocenění.

Tata Bojs přidali ke svým sedmi soškám Andělů včera osmou, za vítězství v kategorii DVD roku, kde akademie ocenila jejich dokonale propracovaný nosič Nanotour.

Anděl Allianz 2005
Skupina roku Chinaski
Zpěvačka roku Lenka Dusilová
Zpěvák roku Petr Kolář
Objev roku Clou
Album roku pop & dance Monkey Business - Kiss Me On My Ego
Album roku rock Dusilová Lenka - Mezi světy
Album rocku hip-hop & r´n´b Orion - Teritorium II
Skladba roku Clou - Island Sun
Videoklip roku Anna K - Cukr /režie J. Kohák
Událost roku Colours Of Ostrava
DVD roku Tata Bojs - Nanotour
Síň slávy Radim Hladík
Cena prezidenta APH Nadace Světluška