Jejich filmy mají silný sociální náboj, soustředí se na detaily v životě jednotlivce uvnitř společnosti. Letos přivezli snímek Mladý Ahmed, v němž s mimořádnou naléhavostí varují před fanatismem.

Ahmed je chlapec ze smíšené rodiny na rozhraní dětství a dospívání. Po matce Belgičan, po otci Arab se rozhodne právě v tomto citlivém věku, že se po vzoru jednoho ze svých bratranců stane čistým muslimem. Jeho život se náhle od základu změní.

„Co se to s tebou stalo, vždyť ještě nedávno jsi hrál počítačové hry,“ ptá se zoufalá matka chlapce, kterého víc než cokoli jiného zajímají pravidelné modlitby, neustále si myje ruce a vyplachuje ústa. Jeho pohled míří většinou jen k zemi.

A co hůř, jeho učitelka arabštiny, která se snaží dětem přiblížit jazyk populární formou, se jen kvůli tomu stane jeho nepřítelem. Nepřítelem, jenž špiní víru a korán a nezaslouží si žít. Ahmed má vražedný plán...

„Když jsme začali psát scénář, neuměli jsme si ani představit, kam až se naše hlavní postava posune,“ řekli v Cannes bratři Dardennové. „Naším tématem byl fanatismus, který může posunout člověka až na samou hranici soudnosti. Je vůbec možné ho zastavit navzdory lásce jeho matky, přátelství a romantickým hrám s mladičkou Louisou? Myslíme, že by diváci sami měli hledat odpovědi.“

Snímek sice nebyl přijat s takovým nadšením jako některé jejich předchozí příspěvky, ale silné aktuální téma, natočené se smyslem pro dramatičnost a prokreslení postav, je určitě řadí k favoritům na některou z cen.