Na principu stručných hesel k jednotlivým místům na mapě Prahy nabízí publikace obrovské množství podrobností o životě v hlavním městě.

Ferda Mravenec jde po imperialistických agentech. Komiks z 50. let

Ferda Mravenec jde po imperialistických agentech. Komiks z 50. let

FOTO: Repro Průvodce stalinistickou Prahou

Čtenář se tak dočte a na fotografiích také vidí, kde se tehdy rozhodovalo o definitivním konci svobody a nastolení diktatury, kde se konaly poslední pokusy občanů o protesty, kde se scházeli studenti nebo kde se domlouvali odbojáři. Kde sídlila StB, kde byly mučírny politických oponentů a kde se vymýšlely a nakonec i realizovaly soudní monstrprocesy, jejichž obětí se mohl stát prakticky kdokoliv.

Kniha se věnuje také místům, kde tvořili umělci, stále více svazovaní hořce směšnou oficiální povinnou estetikou a ideologií, kde zakazovali svobodné umění a vydávali bizarní propagační knihy a časopisy a kde Otakar Švec pracoval na obludném Stalinově pomníku. Na druhou stranu zmiňuje i to, kde psali „podvratní” autoři Egon Bondy nebo Josef Škvorecký.

Průvodce stalinistickou Prahou

Průvodce stalinistickou Prahou

FOTO: Academia

Mohlo by vás také zajímat:
Sudetský tulák. Děsivé záběry zániku města Most
Sudetský tulák. Zapadlá horská městečka se kdysi topila ve stříbře a luxusu
Sudetský tulák. Město duchů lákalo filmaře, pak ho srovnali se zemí
Sudetský tulák. Český šlechtic projel před 500 lety svět a psal moderní úvahy

Dnes už je těžké uvěřit, že i Mateřídouška tiskla na titulní straně diktátory a v komiksu Ferda Mravenec tvrdil dětem, že bojuje proti mandelince bramborové, tzv. „americkému brouku“, kterého k nám schválně házejí američtí agenti. Podobné detaily vypovídají o zvrácenosti komunistického režimu možná lépe než statistiky.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: