V Holicích na náměstí měla maminka s tatínkem knihkupectví a papírnictví, dojemně vzpomíná v předmluvě herec Jan Kačer (1936) na setkávání s Haničkou, s o šest let mladší dívkou. Ta však s rodinou musela nejen v kině během okupace číst nápisy Židům a psům vstup zakázán.

Hana, provdaná Sternlichtová, vypovídá o věznění v Terezíně, cestě do Osvětimi, o konci války a zvláště o životě v Izraeli. Tam se vydala za svobodou a žila tam s manželem Hanušem Sternlichtem. Je to cenné svědectví, spolu s bohatou fotografickou dokumentací.

Nové knihy

Obal knižní novinky

Tatér z Osvětimi (BizBooks, přeložil Vladimír Fuksa, 248 stran, 349 Kč) je zase název knihy Heather Morrisové, rodačky z Nového Zélandu, která se v roce 2003 v Melbourne seznámila se Slovákem Lalem Sokolovem, vlastním jménem Ludwigem Eisenbergem (1916). Ten se dobrovolně přihlásil do koncentračního tábora.

Jako jediný z rodiny nebyl ženatý a doufal, že tím své blízké ochrání před deportací. Nakonec v Osvětimi musel vězňům tetovat na předloktí pořadová čísla. Podobně jako v Hančině případě jde i v druhé knize o milostnou romanci, protože autorka popisuje Eisenbergovo okouzlení dívkou Gitou, kterou musel také poznačit číslem.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: