Cyklokino vznikalo téměř rok ve spolupráci s technologickou společností Nano Energies. Lidé budou moci šlapat na osmi speciálně upravených kolech a vyrobit energii, která podle pořadatelů skutečně slouží k promítání filmu.

„V Aeru rádi zkoušíme nové věci. Představa, že energii potřebnou pro projekci filmu vyrobíme šlapáním na kolech nás nadchla a věříme, že stejně to budou mít i naši diváci,“ sdělila ředitelka kina Zuzana Kameníková.

„Každý, kdo na projekci dorazí, se bude moci zapojit a šlapat, jak mu jeho síly dovolí. Po divácích nebudeme chtít, aby na kole vydrželi celý film, střídání je samozřejmě povoleno a vítáno. Během celého promítání se bude šlapat na osmi speciálně upravených kolech. Pokud lidé šlapat přestanou, tak se projekce zastaví. A to by byla, zvláště u kultovního Big Lebowského bratří Coenů, kterým celé Cyklokino otevíráme, velká škoda,“ dodala.

Ten tepich mi zaplatíte

Big Lebowski je kultovní komedie Joela a Ethana Coenových s Jeffem Bridgesem, Johnem Goodmanem či Stevem Buscemim, která dnes platí za jeden z nejlepších filmů 90. let.

Flákače Lebowského v něm omylem vydírají mafiáni, ačkoliv skoro nic nemá. Bydlí v ubohém bytě a má rád bowling, marihuanu a svůj „tepich“ (koberec). Lebowski se zmobilizuje a žádá od stejnojmenného milionáře náhradu za zničený „tepich“. Té se nedočká a místo toho se se svými pitomými kamarády zamotají do životu nebezpečné hry s výkupným. Scénář plný černého humoru a geniální herci dělají z Lebowského lahůdku.

„Projekce spojené s výdejem energie a fyzickým pohybem plánujeme dělat jednou za měsíc. Naším cílem je vybírat takové filmy, které mají potenciál společného zážitku. Na konci května tak chceme v Cyklokinu pokračovat s boxerským šampionem Rockym. Věřím, že příběh outsidera, který za podkresu ikonického soundtracku běhá po Filadelfii, aby se vypracoval až na vrchol, zvedne ze sedaček naprosto každého,“ uzavřela Kameníková.