Miroslava Symonová vystudovala restaurování knižní vazby, jemuž se pak věnovala v tehdejší Státní knihovně Klementinum a později ve vlastním restaurátorském ateliéru ve Vídni, kam po srpnu 1968 s manželem emigrovala. Zde svůj umělecký záběr rozšířila na grafiku a malbu.

Josef Symon je sochař a návrhář, věnuje se šperku a designu. Vytvořil rovněž řadu soch, plastik a děl religiózního charakteru. Oba manželé se podíleli na organizaci několika mezinárodních konferencí a sympozií.

Po nuceném odchodu z vlasti soustavně podporovali další české umělce, pro které se Vídeň stala útočištěm v jejich emigraci; současně udržovali styky také s těmi, kdo do zahraničí odejít nemohli, a zprostředkovali jim kontakt s evropským uměleckým světem. Mnoho jejich prací se zabývá tématem svobody.

„Manželé Symonovi patří mezi přední evropské výtvarné umělce. Po svém odchodu do emigrace naši zemi reprezentovali nejen na mezinárodním výtvarném poli, ale stali se také vzory odvahy, touhy po svobodě a nezištné pomoci. Je mi ctí jim cenu Artis Bohemiae Amicis udělit,” komentoval své rozhodnutí Daniel Herman.