Tři milióny a dvě stě tisíc prodaných desek za rok je rekord, který vrací britskou statistiku někam na začátek devadesátých let. David Bowie s deskou Blackstar vinylovému žebříčku kraluje a hned za ním trůní přelomová deska Back to Black od Amy Winehousové.

Bodovaly také velmi staré klasické desky od Nirvany, Prince, Boba Marleyho, Beatles či Fleetwood Mac. Hudební fajnšmekři jsou za ně ochotni dát více než za CD a kupují převážně rockovou nebo soulovou klasiku, krátkodobě úspěšné komerční tituly je nezajímají.

Pro obchodníky to není až tak velké štěstí, protože černé desky tvoří malou část trhu, zatímco zájem o CD výrazně klesá (letos asi o 11,7 procenta) a placené stahování alb je už úplný propadák (pokles o zhruba 30 %).

Bob Marley

Bob Marley

FOTO: bobmarley.com

Lidé stále více streamují a poslouchají více interpretů než kdykoliv předtím, jenže hudební průmysl zatím marně hledá cesty, jak na tom víc vydělat. Poplatky umělcům za streamování jsou dlouhodobě kritizovány jako směšné.

Pokud by se stavil žebříček jen na základě streamování, šlo by o úplně jiné interprety, většinou mladé a pocházející spíše z komerčnější části R&B scény nebo pop-rocku. Na prvním místě je Drake, druhý Justin Bieber a třetí Rihanna. Do TOP 10 by se dostali také Kanye West, Coldplay, The Weeknd, Twenty One Pilots, Sia, Ed Sheeran a Eminem.