Opět sledujeme alkoholika a zloděje Willieho (Billy Bob Thornton), jenž z nouze občas obleče santovský kostým, ale rozhodně nechce nikomu pomáhat a děti mu lezou na nervy. V druhém díle si ho najde jeho prolhaný trpasličí kumpán Markus (Tony Cox), kterého předčasně propustili z vězení, a vypráví o skvělé akci, která vynese dva milióny dolarů.

Willie opouští svého jediného kamaráda, tlustého retardovaného kluka Thurmana, a jede za prací do Chicaga, kde zjistí, že za vším stojí jeho pološílená a bezohledná matka (Kathy Batesová). Její plán zavání zvrhlostí, která by snad nenapadla ani povaleče Willieho - chce na Vánoce vykrást charitu. Tak začíná Bad Santa 2.

Hlavní postava Willieho je geniální, zvlášť v provedení Billyho Boba Thorntona, jehož znuděné obličeje, pohyby, unavený tón a vulgární výlevy zůstávají základem humoru. To ale neznamená, že je geniální celý film. Po slibném rozjezdu se najdou i hluchá místa, nepanuje tedy až tak třeskutá sranda.

Konkurenční Santa se mu nelíbil, tak dostal nakládačku.

Konkurenční Santa se mu nelíbil, tak dostal nakládačku.

FOTO: Bioscop

Výstupy retardovaného Thurmana, který svou debilitou dohání zloděje k šílenství, ale zároveň ho dojímá, potěší, děj však mohl být nápaditější než klasická vylupovačka trezoru neschopnými rozhádanými burany. Půlka dialogů vyznívá spíš sprostě než legračně. Přesto humoru zbývá dost, takže „Bad Santa dvojka“ zafunguje jako vcelku příjemná vánoční oddechovka a alternativa, jež cynismem a sprosťárnami vyváží nálož cukrkandlových rolniček, princezen a přeslazeností, které se na diváka valí ze všech stran.

I když i ten zlý Santa nakonec svým podivným způsobem propaguje Vánoce a rodinné hodnoty, jen se k tomu musí přes první polovinu filmu „profuckovat“.

Celkové hodnocení: 65 %