Hned první písnička I Can’t Stop Thinking About You onu kapelu, jež žala úspěchy v letech 1977 až 1986, připomene. Je to živá a skočná skladba, má rockový základ a album dobře rozjíždí.

Následující 50,000, která byla podle Stinga inspirovaná letošní smrtí amerického hudebníka Prince, už nejvíce připomíná jeho nejlepší sólová léta a docela klidně by se hodila třeba na povedenou desku Brand New Day (1999).

Potom ale přichází pasáž neblahého klidu. Několik následujících písniček je totiž spíše průměrných, a kdyby deska nebyla celkově tak krátká, chtělo by se zpětně doporučit, že klidně mohly zůstat v šuplíku.

Obal nového alba Stinga.

Obal nového alba Stinga.

FOTO: Universal Music

Prapor dobré Stingovy tvorby je pozvednut až v syrovém rock’n’rollu Patrol Head, který je na kolekci šestý. Je energický, řízný, dynamický a jeho melodická linka je zapamatovatelná. Je také nejzářnějším příkladem Stingovy proklamace o návratu k rocku.

Nejlepší skladbou na počinu 57th & 9th je nicméně balada Inshallah. Byť je součástí pomalého konce alba, přece jenom na ploše čtyř písní až moc utahaného a poněkud jednotvárného, má silnou emoci. Vypráví o uprchlících ze Sýrie, kteří se toulají Evropou a hledají své nové místo.

V této skladbě je shluknuto všechno nejlepší ze Stingova vnímání hudby a její tvorby: aktuální text se silným příběhem a atmosférou, nádech world music jako pomocný stavební kámen, poměrně střídmý instrumentální doprovod, leč naprosto funkční, a samozřejmě procítěný Stingův přednes.

Album 57th & 9th neznamená žádný velký návrat. Sting na něm nabízí trochu rozmělněnou sérii písniček, jejichž malým konceptem je to, že jsou na jedné desce. A také písniček, z nichž výrazné a nápadité jsou tři, možná čtyři.

Sting: 57th & 9th
Universal Music, 37:07

Celkové hodnocení: 60 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: