Česko má prý ze všech zemí nejvíc revivalů na počet obyvatel. A proč na rozdíl od zahraničí máme revivaly skupin, které existují a normálně vystupují? Samozřejmě jde o peníze. I na to se podívejte na ČT art v neděli 13. listopadu ve 20.20 hod.

„Programy různých zábav či plesů jsou plné revivalů skupin a interpretů jako Kabát, Michal David, ale překvapivě i Nightwork nebo PSH. Je totiž snazší pozvat revival Kabátu, než platit skutečné hudební hvězdy. Nižší vstupné naláká více návštěvníků, a ‚zábava‘ přitom zůstává stejná...“ řekla  kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Revivaly bohužel przní i hudbu mnohem významnějších skupin než Kabát. Objevují se ale také dobře zvládnuté kopie - některé revivaly Beatles či Queen mají překvapivou úroveň. Snímek Šimona Šafránka se zabývá konkrétně pěti revivaly - Kabát, Michal David, Pop Stars - šest revivalů v jednom, Rolling Stones Revival Prague a Velvet Underground Band Praha.

”Má to mnoho odstínů, u někoho jde o fanouškovství, u jiného o víru, někdo jiný zas jenom vydělává. Spektrum motivací k založení revivalu je bezpochyby široké, ale pro nás bylo důležité sledovat lidský element,“ řekl Šafránek.

„Ukázalo se, že v případě obou našich hlavních hrdinů je to podobné: jak pro Pavla Seidla alias Pepu Vojtka, tak Honzu Bartoše, který zase zpívá písničky Michala Davida, byla muzika způsobem, jak se vyhrabat z  nepříjemné životní situace.“