Drtikolovo dílo startovalo na částce půl miliónu korun.

Na světovém trhu byla jiná zvětšenina fotografie vydražena za 2,4 miliónu korun

Nejvyšší cenou za jeho fotografii zaplacenou v tuzemské aukci dosud bylo zatím 420 tisíc korun, za něž se loni vydražil jeho ženský portrét z poloviny 20. let. Nedělní cena je tak novým rekordem a současně dosud nejvyšší cenou zaplacenou na aukci v Česku za fotografii.

Na zahraničních aukcích se nejdražší fotografie Drtikola, ale i Josefa Sudka či Jaromíra Funkeho prodávají za milióny korun. Na světovém trhu byla tato fotografie, ovšem jiná zvětšenina, naposled dražena před třinácti lety – na aukci v New Yorku se prodala za 2,4 miliónu korun.

Olej Josefa Šímy Portrét Marguerite Neveux dosáhl dražební ceny 4 milióny 450 tisíc korun. Zakoupilo ho ministerstvo kultury a na jeho získání se osobně zainteresovali ministr kultury Daniel Herman a ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Ministerstvo za obraz i s aukční přirážkou zaplatí zhruba 5,3 miliónu korun.

Josef Šíma: Portrét Marguerite Neveux

Josef Šíma: Portrét Marguerite Neveux

FOTO: Repro aukční katalog

Šímův portrét zobrazuje nevlastní matku surrealistického básníka a dramatika Georgese Neveuxe (1900 až 1982), který patřil k okruhu prvních přátel českého malíře po jeho příchodu do Francie. Šíma odjel do Francie na konci roku 1920, o rok později se usadil v Paříži. Právě zde vznikly v roce 1922 tři portréty. První z nich zobrazoval jeho budoucí ženu, dceru Louisy D. Germainové Nadine, druhým byl portrét architekta Augusta Pereta a posledním portrét Marguerite Neveux.

Nejdražším dílem Josefa Šímy prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Léda s labutí, který se v roce 2008 vydražil za 14,6 miliónu korun bez aukční přirážky.