Timbuktu se nakonec na předměstí Villiers-sur-Marne promítat bude, ale šlo o tuhý boj. Starosta Jacques-Alain Benisti se chtěl filmu vyhnout kvůli tomu, že údajně omlouvá terorismus, což se mu zdálo po teroristických útocích na pařížskou redakci Charlie Hebdo nevhodné.

Veřejnost se ale bouřila a Benisti nakonec ustoupil. Poslední verze zní, že film se od 27. ledna promítat může a bude následován i diskuzí s tamním muslimským duchovním a zástupci dalších náboženství.

“Kdyby ten film opravdu omlouval terorismus, nebyl by nominován na Oscara za cizojazyčný film a nebyl by uváděn na mnoha festivalech od Cannes po muslimský svět, v Dauhá, Tunisu a Marakéši,” řekl Jean Labadie, francouzský distributor filmu.

Režisér Abderrahmane Sissako, který si zvolil kontroverzní téma řádění džihádistů v Mali, zdůraznil, že film je zaměřen proti terorismu. Jenže starosta se vážně obává, že mládež ve Villiers-sur-Marne, odkud pochází Hayat Boumedieneová, manželka teroristy Amedy Coulibalyho, to pochopí poněkud jinak.

Vyhoďte ho z práce... 

Film Leviathan má problémy v domovském Rusku. Některým politikům se zdá, že je „nevlastenecký”. Režisér Andrej Zvjagincev si totiž dovolil ukázat odvrácenou tvář církve a státních úředníků. Film ale spíše zakázán nebude, to by musel zakročit sám prezident Vladimir Putin – a ten mlčí.

Film, který dostal Zlatý glóbus a cenu za scénář na filmovém festivalu v Cannes, by podle některých ruských politiků dokonce měl vrátit dotace, protože kritizuje Rusko. Herec Valerij Griško, který hrál pravoslavného popa, má ještě větší problémy. Místní sepisují petice, aby ho vyhodili z divadla, kde pracuje, neboť jeho postava je prý "cynickou a odpornou parodií ruského pravoslaví".