Dvojice absolventek pražské VOŠH Klára Hajdinová a Alexandra Ptáčkov, v něm uvedla svou autorskou inscenaci se stručným názvem ME, za který nechť si každý dosadí, co chce.

Režijně s nimi spolupracoval Kristián Kubák, který má k objevování netradičních prostorů vztah, a dramaturgicky Lucie Málková – oba absolventi režie na DAMU.

Když se zhruba dvacítka lidí naskládá na stoličky a židle do předsíně i za otevřené dveře kuchyně a pokoje, povšimne si červených girland, vystřižených papírových srdcí, svíček a především plakátu, který kryje jednu ze stěn předsíně a připomíná poněkud pateticky i neuměle pojatou mapu jednoho vztahu. Nejspíš se tu chystá nějaká oslava.

Klára Hajdinová je dívkou, které se zhatí pečlivě připravovaná oslava.

Klára Hajdinová je dívkou, které se zhatí pečlivě připravovaná oslava.

FOTO: Karolina Chasáková

Zajímavé je, jak rychle lidé v cizím bytě zdomácní. Začnou používat WC i koupelnu a očekávají věci příští. Nicméně poté, co se ozve v zámku klíč a vstoupí dívka, která se v bytě chová se samozřejmostí toho, kdo tam opravdu patří, začnete se naopak vy cítit poněkud nepatřičně a voyeursky. Zvláště když záhy dorazí další aktérka, která nahází na podlahu spoustu zavazadel, zjevně se sem hodlá nastěhovat a první dívce nepříjemně zkomplikuje plány důkladně připravované oslavy jejího vztahu s Tomášem, jemuž byt zřejmě patří.

Mezi oběma dívkami vznikne konflikt, který vede k postupnému pronikání pod povrch jejich milostných i jiných životů a zkušeností. Z projevu obou hereček je patrné, že jde do jisté, možná značné míry o improvizaci, která však záhy nabývá na jistotě. A prostředí bytu, v němž se zvolna začínáte cítit doma, jakož i bezprostřední blízkost diváků a hereček nahrávají autenticitě, s níž obě řeší své vztahy, současnost i minulost a snaží se dobrat toho, kde se stala chyba. Protože chyba se určitě stala, ostatně stala se a stává se každému z nás. Z tématu samotného i jeho hereckého zpracování je jasné, že jde o věci, které nejsou oběma aktérkám a autorkám vzdálené, a letmé pohledy na vesměs mladé diváky kolem svědčí o tom, že ani jim.

Po hodině strávené v cizím bytě máte pocit, že toto nahlížení do soukromí není vůbec nepříjemné ani trestné, ale že vede k velké míře ztotožnění s tím, co se tu předvádí. A potlesk na konci je vlastně nepatřičným vyrušením z téhle dobře navozené intimity. Škoda že nepřišel i Tomáš.

Klára Hajdinová a Alexandra Ptáčková: Me
Autorská inscenace o víře v sebe samu. Režie: Ivo Kristián Kubák, výprava: Daša Krištofovičová, dramaturgie: Lucie Málková, produkce: Jana Ada Kubíčková, producent o. s. Divadlo Unlimited. Byt č. 13, Balbínova 21, Praha 2, 2. října v 19 a 21 hodin.

Celkové hodnocení 75 %