Ostře sledované vlaky z roku 1966 patří k nejproslulejším československým filmům vůbec, stále se promítají na festivalech a získaly i amerického Oscara. Podobně už digitalizací prošly filmy Marketa Lazarová, Hoří, má panenko a Všichni dobří rodáci.

„Pro karlovarský festival je velkou ctí, že může uvést každý rok zdigitalizovaný film, a myslím, že i pro ten film je příjemné, že bude uveden na mezinárodním festivalu a má daleko širší mediální mantinely,” uvedl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Petr Šikoš, předseda správní rady Nadace české bijáky, zmínil, že stát digitalizaci finančně nepodpořil. I proto se rozhodl založit internetovou sbírku na stránkách bijaky.cz, kde mohou fanoušci filmů přispět na digitalizaci.

Jiří Menzel s Jiřím Bartoškou na tiskové konferenci

Jiří Menzel s Jiřím Bartoškou na tiskové konferenci

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Je to ostuda, že se digitalizace děje až teď a tak pomalu... Státní kasa není schopna saturovat potřebu digitalizace tak, jako je to v jiných evropských zemích,” uvedl Michal Bregant, generální ředitel Národního filmového archívu. Doplnil, že po digitalizaci bude film znovu vydán ve formátech DVD a Blu-ray a možné je i uvedení v kinech. S uvedením na internetu se nepočítá.

„Cítím se velice hezky ve společnosti filmů, které už byly digitalizovány a které ještě digitalizovány budou,” dodal režisér Jiří Menzel.