"Výstavu, která potrvá do 31. srpna 2012, pořádá občanské sdružení M.O.S.T. a Člověk v tísni, o.p.s. Vstup pro veřejnost je volný. Připraven je speciální program pro děti," popsala za pořadatele Jana Bakešová.

Výstava zachycuje konkrétní příběhy Tibeťanů a Barmánců. Fotografie a předměty denní potřeby vtáhnou diváky do dění v obou zemích. „Díky naší práci můžeme obě země přiblížit z jiné perspektivy. Chceme, aby se děti i dospělí dobře bavili, aby se seznámili s projekty pomoci Tibeťanům a Barmáncům a mohli se do nich sami zapojit,“ říká Karin Majerová z občanského sdružení M.O.S.T.

Na výstavě si můžete vytisknout také tibetské praporky, vyzkoušet si tradiční oblečení, zhlédnout dokumenty o Tibetu a Barmě nebo si koupit unikátní tibetské výrobky z chráněných dílen.

Občanské sdružení M.O.S.T. (www.protibet.org) působí hlavně v Tibetu a Indii od roku 2004. Pomáhá dětem i seniorům, zařizuje kmotrovství na dálku, staví školy, zakládá chráněné dílny a podílí se také na humanitární pomoci. Pořádá také kulturní festival ProTibet.

Nádherná země s tragickým osudem

Tibet je dlouhodobě zmítán nepokoji a protesty, každý rok se tam upálí několik lidí kvůli čínské diktatuře. V roce 1950 začala území obsazovat čínská komunistická armáda a některé divoké kmeny pro ti ní povstaly. Špatně vybavení horalé však postupně podlehli obrovské převaze Číny. Tibetský vůdce dalajláma uprchnul do Indie a do vlasti se již nikdy nemohl vrátit.

Tibeťané protestují před čínským velvyslanectvím v Indii.

Tibeťané protestují před čínským velvyslanectvím v Indii.

FOTO: fotobanka Profimedia

Do Tibetu byla nedávno postavena supermoderní železnice a stěhují se tam tisíce Číňanů. Místní tvrdí, že nejde ani tak o modernizaci, jako o počínštění a zničení původní kultury. Např. filmař Döndub Wangčhen byl zatčen a odsouzen na šest let za dokument, v němž Tibeťané chválí dalajlámu a stěžují si na útlak své kultury. Rozvoj dopravy a měst ohrožuje i unikátní přírodu. Čína nyní staví v Tibetu velké letiště ve výšce 4 436 metrů.