Serj Tankian: Harakiri

Serj Tankin

Serj Tankin

FOTO: Sony Music

Zpěvák slavné americké skupiny System Of A Down Serj Tankian vydává další sólové album. Většina skladeb na ně byla napsána v roce 2011, ačkoli se pro umělce jednalo o nesmírně náročné období. Řekl o něm, že bylo prací velmi nabité, ale také dosud nejproduktivnější jeho života.

„Rok 2011 pro mě začal jako v ohni, a to doslova. Omladina v Piha na Novém Zélandu uspořádala silvestrovský ohňostroj, jehož zbytky skončily na pozemku mého souseda - a chytil celý kopec. Dalo se čekat peklo po celý rok, a také se tak stalo: v příštích pěti dnech na celém světě uhynulo mnoho ptáků a ryb. Tím to ale neskončilo, mnoho stvoření spáchalo harakiri, něco jako rituální sebevraždu. Vědí snad o příštích osudech přírody a Země víc než my? V takové náladě jsem začal psát písně pro novou desku,“ vysvětluje Tankian.

Na album zkusil komponovat poněkud odlišným způsobem než dosud. „Využil jsem na třech skladbách Apple iPad. Musíme se pokusit hledat stále nové postupy, nabízející možné nečekané výsledky,“ dodal.

Blackmore’s Night: A Knight In New York

Blackmore’s Nigh

Blackmore’s Nigh

FOTO: EMI

A Knight In New York je název nového koncertního alba britsko-americké kapely Blackmore’s Night. Na desce jsou skladby ovlivněné tradicionály, britským folklórem i rockem, nechybí ani typická kytarová hra bývalého člena Deep Purple Ritchieho Blackmorea. Materiál na desku byl natočen 30. září loňského roku a je v prodeji hned v několika formátech: jako CD, DVD, blu-ray, dvojvinyl, speciální digipack i jako limitovaný fanouškovský balíček s dárky.

Na kolekci je shrnutí patnáctileté historie kapely. V ní Blackmore a jeho umělecká i životní partnerka, zpěvačka Candice Night, usoudili, že by chtěli dosíci úspěchu i v jiném než hardrockovém světě.

Alex Clare: The Lateness Of The Hour

Alex Clare

Alex Clare

FOTO: Universal Music

Je mu sedmadvacet, je Brit, jmenuje se Alex Clare a jeho album nyní – po roce - vychází i v Čechách. Naživo se představí 21. října v pražském klubu Roxy. Jeho singl Too Close sklízí úspěchy a objevil se také mimo jiné i v reklamě Microsoftu na Internet Explorer 9. Téměř okamžitě vyletěl nahoru ve všech žebříčcích světových hitparád – je například jedničkou v německé hitparádě, ve Velké Británii je na čtvrtém místě.

Clare vyrůstal na jazzových a bluesových deskách svého otce, později své zájmy směřoval na britskou drum and bass a garážovou scénu. Jeho tvorba je živou a fantaskní směsicí inspirovanou různými vlivy. Clare se nyní zaměřuje hlavně na dubstep, drum and bass a pop, avšak cíleně nezapadá do žádné žánrové škatulky.

Original Soundtrack: The Amazing Spider-Man

Original Soundtrack

Original Soundtrack

FOTO: Sony Music

The Amazing Spider-Man je příběhem Petera Parkera (Garfield), mezi svými vrstevníky nepříliš oblíbeného středoškoláka, kterého v dětství opustili rodiče a jeho výchovy se ujali strýček Ben a tetička May. Jako většina dospívajících se Peter snaží zjistit, kým vlastně je a proč se z něj stal člověk, kterým je.

Současně má plnou hlavu starostí se svou první středoškolskou láskou Gwen Stacyovou a společně proplouvají úskalími lásky, závazků a tajemství. Když Peter objeví tajemný kufřík, který náležel jeho otci, pustí se do pátrání po důvodech zmizení svých rodičů – které ho zavede přímo do společnosti Oscorp a do laboratoře dr. Curta Connorse, bývalého otcova kolegy.

Zatímco Spider-Manovi je předurčeno, aby se střetl s Connorsovým alter egem Lizardem, je Peter nucen učinit zásadní rozhodnutí o způsobu využití svých schopností, která navždy změní jeho život a definují povahu jeho cesty k hrdinství.

Allstar Refjúdží Band: Kdo žere psy?

Allstar Refjúdží Band

Allstar Refjúdží Band

FOTO: archív kapely

Druhé album české kapely vychází tři roky po úspěšném debutu Spas! Pokřtěno bylo 21. 6. v pražském Divadle Archa. Opět jsou na něm ke slyšení čínská zpěvačka Jing Lu, kurdský zpěvák a hráč na arabskou loutnu Mirana Kasema, zpěvák a hudebník Philippa Schenkera ze Švýcarska, arménský akordeonista Gugara Manukjana a mnoho nových muzikantů (Kryštof Verner, Lukáš Mičko, Ondřej Komárek, Tomáš Hendrych, Tomáš Kerle, Marek Hrubý, Jiří Blažek, Richard Fiala).

Na albu hostují tři beatboxeři z Ústí nad Labem (Marek Baláž, Patrik Gorol a Milan Makula), kteří rapují svou vlastní poezii. Významnými hosty alba jsou také Ondřej Smeykal (didgeridoo), Jaryn Janek (kontrabas), Michal Nosek (bicí), Jakub Hykeš (trombón), TinyBeat (beatbox) a Jan Neruda (loutna).