Hlavní obsah
Policista hlídá místo, kde byly obrazy ukradeny. Foto: Karel Otcovský, Právo

Zloději ukradli obrazy Emila Filly za desítky miliónů, nebyly pojištěné

Pět obrazů kubistického malíře Emila Filly ukradli neznámí zloději v pátek nad ránem ze zámku v Peruci na Lounsku. Škoda se odhaduje na několik desítek miliónů korun. Ukradená díla navíc nebyla pojištěna.

Policista hlídá místo, kde byly obrazy ukradeny. Foto: Karel Otcovský, Právo
Zloději ukradli obrazy Emila Filly za desítky miliónů, nebyly pojištěné

Podle posledních informací byly ukradeny olejové obrazy ze 40. let minulého století za 50 až 80 milionů korun.

Na místě zajišťují stopy desítky kriminalistů. „Vyšetřování je na počátku, s taktických důvodů nemůžeme proto sdělit bližší informace,“ řekla novinářům vyšetřovatelka Miroslava Limberková.

Pachatel měl práci usnadněnou tím, že hlavní brána do zámeckého areálu zůstává v noci otevřená. Stačilo mu tak překonat vstupní dveře do výstavní síně. Na místě navíc není kamerový systém, což kriminalistům také ztíží vyšetřování.

Policie zatím neupřesnila počet zcizených obrazů. Podle ředitelky lounské galerie Benedikta Reita Alice Štefánikové bylo ve výstavní síni instalováno na 50 děl Emila Filly, které vytvořil během svého působení na Lounsku.

Obraz Emila Filly Stradonice pocházející ze série České středohoří, která je vystavená na zámku v Peruci.

Foto: Archiv, Novinky

„Některé z nich mají hodnotu až 15 milionů,“ uvedla ředitelka s tím, že obrazy jsou zřejmě v Česku legálně neprodejné. Policie navíc ihned kontaktovala Interpol, který by se měl postarat o to, aby se ukradené obrazy nedaly zpeněžit ani za hranicemi.

Nikdo je nepojistí, mají příliš velkou hodnotu

Galerie, která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, není proti krádežím uměleckých děl pojištěná. „Mají takovou hodnotu, že je žádná pojišťovna nepojistí,“ konstatovala ředitelka.

„V současnosti pracují na místě týmy lounských policistů i kriminalistů z ústeckého kraje,“ řekla Novinkám lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Díla Emila Filly (1882 až 1953) jsou vystavena v jeho pamětní síni, která se nachází v jižním křídle zámku. Významný český malíř, grafik a sochař v Peruci působil v letech 1947 až 1952. Zámku věnoval ve své závěti část svého díla pod podmínkou, že zde bude vystaveno.

Pamětní síň Emila Filly tam zřídilo Národní muzeum v roce 1963. Zámek postupně chátral, po rekonstrukci byl znovu otevřen v roce 1999 včetně Fillovy expozice.

Zámek v Peruci, kde jsou vystavena díla Emila Filly

Foto: Karel Otcovský, Právo

Zámek má v současnosti britské majitele. Pamětní síň Emila Filly vlastní lounská Galerie Benedikta Rejta.

Emil Filla je legendou české výtvarné moderny meziválečné generace. Jeho raná tvorba čerpá inspiraci z Muncha, van Gogha i El Greka, později se pod vlivem Picassa či Braqua stává vrcholným představitelem českého kubismu. Z jeho díla jsou známá četná zátiší i krajiny, věnoval se ale také figurální malbě.

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v České republice. Nejvyšší ceny z jeho tvorby dosáhlo v roce 2010 Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 miliónu Kč.

V neděli jde do dražby obraz Utěšitel, vyvolávací cena je 5,6 miliónu korun. [celá zpráva]

Emil Filla: Utěšitel

Foto: Archiv , Právo

Největších krádeže uměleckých děl v bývalém Československu a České republice za posledních 30 let:

20. října 1972 - Z NG pachatelé ukradli tři obrazy - portrét Jaspera Schade van Westruma od Franse Halse, poprsí Krista od El Greka a Svatého Jeronýma od Tintoretta. Po čtyřech letech se obrazy vrátily.

1988 - Ze zámku Duchcov se ztratilo 39 obrazů a miniatur z 19. století. V roce 1993 objevili policisté sedm značně poškozených děl v Bavorsku, obraz Karla van Mandera Triumf lásky se ve stejném roce našel v Londýně. Do Duchcova se vrátil v roce 1994.

5. prosince 1990 - Z obrazárny Pražského hradu se ztratil obraz Zamilovaný stařec od Lucase Cranacha staršího v hodnotě 300 000 marek (pět miliónů korun). Pachatel dal místo něj reprodukci.

27. až 29. února 1992 - Ze zámku v Náměšti nad Oslavou zloději odnesli 14 obrazů ze 17. a 18. století v hodnotě přes devět miliónů korun. Část byla v roce 1996 nalezena v Německu spolu s Cranachovým obrazem. Cennosti se do ČR vrátily o dva roky později.

1992 - Soukromému majiteli z Benešovska byl odcizen obraz malířky Toyen s názvem Severní krajina. Hodnotu díla znalci vyčíslili na minimálně šest miliónů korun. Policie obraz zajistila na jaře 2009, kdy se ho dvojice mužů pokoušela prodat.

5. až 6. dubna 1995 - Památník Josefa Lady v Hrusicích připravili zloději o 64 obrazů za tři milióny korun. V témže roce nalezli policisté podstatnou část lupu v pražských starožitnictvích. Památník byl vykraden i v roce 2002, kdy zmizelo osm obrazů za 2,25 miliónu korun. O rok později byli dopadeni zloději a nalezena většina děl.

2. března 2000 - Z domku v Českém Těšíně byly odcizeny obrazy Josefa Čapka a Emila Filly. Policie je našla v červenci 2002 ve vile kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

8. března 2001 - Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem přišla o obraz Jana Zrzavého Máří Magdaléna za tři milióny korun. Policie zadržela dva podezřelé, jeden prozradil úkryt díla. To se tak po 11 měsících vrátilo do galerie.

13. září 2001 - Olejomalbu Egona Schieleho za několik miliónů korun ukradl v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru jeden z návštěvníků. Policisté dílo po roce vypátrali.

29. července 2002 - Krádež obrazu Marka Chagalla Jákobův žebřík v ceně zhruba 21 miliónů korun z galerie Zlatá husa oznámil tehdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Podle dostupných informací se pachatele dodnes nepodařilo vypátrat.

24. února 2008 - V Praze 6 byly majiteli ukradeny tři obrazy Václava Špály, jejichž hodnota byla řádově desítky miliónů korun. Po třech měsících policisté díla zajistili při jejich prodeji v Praze.

10. listopadu 2008 - Z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku ukradl lupič dva obrazy Zrzavého a Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. V roce 2009 policie pachatele zatkla a předměty zajistila.

13. března 2011 - Z expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze byla ukradena fotografie Františka Drtikola nazvaná Vlna. Její pojistná hodnota byla zhruba 1,25 miliónu korun. Dílo, které se někdo pokusil prodat v Kalifornii, předali kriminalisté muzeu koncem března.

ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků