Hlavní obsah

Žena zbila dítě vařečkou a měla na krku týrání, Nejvyšší soud verdikty zrušil

Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad ženou, která dvakrát potrestala syna vařečkou. Za daných okolností to nelze označit za týrání. Matka se totiž o problematického hocha jinak starala dobře, pouze dvakrát selhala. Pražské soudy ženě původně uložily roční podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Obvodní soud pro Prahu 4 se případem musí zabývat znovu.

Žena zbila dítě vařečkou a měla na krku týrání, Nejvyšší soud verdikty zrušil

"Nejvyšší soud dospěl k závěru, že oba soudy nižších stupňů zveličily jednání dosud zcela bezúhonné obviněné, vytrhly je z kontextu a nepřihlédly ke skutečnostem svědčícím v její prospěch," stojí v usnesení senátu s předsedou Janem Bláhou.

Nejvyšší soud rozhodl už na podzim, nyní usnesení zpřístupnil na internetu. Trestný čin týrání svěřené osoby spočívá v bezcitném a hrubém jednání trvalejšího charakteru, které se podle Nejvyššího soudu v případě ženy z Prahy neprokázalo. Se synem navštěvovala lékaře i psychology, komunikovala se školou a hledala odborníka, který by jí pomohl výchovu zvládnout.

Potíže s chlapcem spočívaly podle učitelek například v nesoustředěnosti a motorickém neklidu. Matka se starala také o nemocnou dceru, otec jí s výchovou příliš nepomáhal. "Dovolatelku není možné kriminalizovat za to, že ve dvou prokázaných případech při výchově svého syna selhala, náročnost při jeho obtížné výchově, na niž byla převážně sama, nezvládla a nepřiměřeně jej potrestala," uvedli soudci.

Úředníci měli rodině pomoct

Nejvyšší soud připomněl, že matka nebyla pasivní, snažila se výchovné problémy řešit, ovšem stát zasáhl až v okamžiku, kdy byla se silami v koncích a potrestala svého syna výpraskem.

Úřady rozhodly o odebrání dětí, matka skončila před soudem. Podle Nejvyššího soudu úředníci řešili podezření z týrání nejkrajnějšími prostředky, ačkoliv podle zákona mohli nejprve spolupracovat s rodinou, poskytnout jí odborné zázemí a pomoc.

Podle původního rozsudku matka potrestala hocha dvakrát v dubnu 2011 vařečkou. Způsobila mu podlitiny na hýždích. Třídní učitelka, dětská lékařka i družinářka vypovídaly ve prospěch matky, přesto ji Obvodní soud pro Prahu 4 potrestal podmínkou. Nyní musí rozhodnout znovu a je při tom vázán názorem Nejvyššího soudu. Podle databáze InfoSoud se nové hlavní líčení uskuteční 8. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků