Hlavní obsah
 

Za vybrždění a agresivní útok na řidičku potvrdil soud podmíněný trest

Rok a půl bez řidičáku a osmiměsíční podmínka. To je definitivní trest pro Petera Rumanského (38) za vybrždění a agresivní útok na 39letou řidičku ze Strakonicka z loňského června. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud v Plzni, který zamítl Rumanského odvolání proti původnímu rozsudku klatovského soudu z loňského listopadu. Ten muže uznal vinným z výtržnictví a poškození cizí věci.

 
Za vybrždění a agresivní útok na řidičku potvrdil soud podmíněný trest

Odvolací soud navíc přiznal poškozené nemajetkovou újmu 10 tisíc korun. „Poškozená byla agresivním jednáním obviněného značně rozrušena, což na ní bezpochyby mělo psychický dopad,” vysvětlil předseda senátu Pavel Fait.

Podle spisu Rumanský nejprve donutil řidičku zastavit na silnici z Horažďovic do Velkého Boru na Klatovsku, poté jí rukou rozbil boční sklo u auta a sebral mobilní telefon, který pak zahodil do pole.

„Společenskou škodlivost jednání obviněného zvyšuje zejména způsob, jakým se rozhodl vyřídit vzniklý problém v dopravě. Už jen samotné vybrždění poškozené bylo vysoce nebezpečným krokem. Následně použil další násilí. Řidička i její spolujezdkyně měly doslova strach o život,“ uvedl klatovský soudce Jaromír Veselý.

Rumanský se hájil tím, že byl ve stresu po situaci, při které se cítil ze strany poškozené ohrožen. Tvrdil, že jej při předjíždění jiného vozidla málem vytlačila ze silnice. Za své chování se omluvil s tím, že to přehnal.

Sáhl dovnitř, vytrhl mi mobilní telefon a praštil s ním o čelní sklo, až odletěl do pole.
poškozená

Při výjezdu z Horažďovic prý dojel dvě vozidla, která se pohybovala okolo 70 kilometrů za hodinu. „Chvilku jsem čekal, jestli nebude to druhé vozidlo předjíždět před ním jedoucí auto s vlekem. Pak jsem začal předjíždět a v tu chvíli to druhé vozidlo vybočilo do levého pruhu. Měl jsem co dělat, abych neskončil v příkopu, musel jsem prudce brzdit,“ vypověděl.

Chtěl si to vyříkat

Když zjistil, že vozidlo, se kterým se dostal do kolize, dál pokračuje v jízdě, tak je předjel a řidičku donutil zastavit, aby si to s ní mohl „vyříkat“. „Praštil jsem rukou do bočního okénka a rozbil ho. Řekl jsem ženě za volantem, jestli si uvědomuje, že nás mohla zabít. Pak jsem jí vzal telefon a hodil ho do pole,“ pokračoval obžalovaný.

Peter Rumanský u soudu

Foto: Patrik Biskup, Právo

Poškozená žena si podle svých slov není vědoma, že by řidiče jakkoli ohrozila a zavdala mu příčinu k tak agresivnímu útoku. „Předjížděla jsem pomalu jedoucí felicii s přívěsným vozíkem. Když jsem byla na její úrovni, uslyšela jsem za sebou brzdy a klakson. Ve zpětném zrcátku jsem pak uviděla octavii. Její řidič tam něco rozezleně gestikuloval rukama,“ uvedla Kateřina Š.

Auto ji pak předjelo a zatarasilo cestu. „Vyběhl chlap jak hora a začal se na mě dobývat. Tak nějak instinktivně jsem se stačila ještě zamknout,“ vzpomínala řidička, která tehdy vezla svoji neteř na zubní pohotovost do Plzně.

Zjevně rozzlobený muž pak podle ní začal pěstí mlátit do bočního okénka. „Asi po třetí ráně se celé sklo vysypalo. Sáhl dovnitř, vytrhl mi mobilní telefon a praštil s ním o čelní sklo, až odletěl do pole,“ líčila poškozená. Pak muž odešel ke svému autu, chvilku si prohlížel zkrvavenou ruku a pak odjel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků