Hlavní obsah
 

Za vulgární výhrůžné útoky na soudce hrozí muži osm let. Chtěl jsem se pomstít, prohlásil

Necháváš pohlavně zneužívat a bít do krve děti svých odpůrců. Budeš sražen ze schodů budovy soudu. To je jen malý výčet e-mailové korespondence, kterou v průběhu čtyř let dostával předseda domažlického soudu Jan Švígler od Jiřího Šimky z Klatovska. Za nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění stanul ve čtvrtek 46letý muž před Okresním soudem v Klatovech. Hrozí mu až osm let vězení.

 
Za vulgární výhrůžné útoky na soudce hrozí muži osm let. Chtěl jsem se pomstít, prohlásil

Z obžaloby vyplývá, že Šimka zasílal některé e-maily očerňující zmiňovaného soudce současně na vědomí i dalším osobám a státním orgánům. „O poškozeném šířil nepravdivé údaje, obviňoval jej z páchání trestné činnosti a vyhrožoval těžkou újmou na zdraví,“ vedl žalobce Jan Hrubý.

Podle něho šlo o výmysly obviněného, který takto reagoval na průběh a výsledky soudních řízení týkajících se jeho syna. Obžalovaný v té době vedl s bývalou manželkou spor ohledně péče o jejich nezletilého syna, který projednával domažlický soud, v jehož čele stojí právě Švígler.

Ten ale žádný z těchto sporů, které skončily v neprospěch Šimky, nerozhodoval.

„Z pozice předsedy soudu jsem musel následně řešit výhrady dotyčného k údajným průtahům a nevhodnému chování soudce, který měl jeho případ na starosti. Všechny stížnosti, bylo jich celkem devět, jsem zamítl jako neopodstatněné,“ vysvětlil Švígler.

Oznámil zneužívání

Vše začalo v roce 2014, když obviněný muž zavolal na tísňovou linku policie, že Švígler mu pohlavně zneužívá jeho nezletilého syna. Policisté tehdy vyjeli oznámení prověřit na udanou adresu a ukázalo se, že šlo o zcela vyfabulované obvinění.

Následovaly další e-maily, které obviněný neposílal jen Švíglerovi, ale i různým veřejným institucím, například ministerstvu spravedlnosti, kanceláři prezidenta nebo ombudsmanovi.

Nikomu jsem nechtěl ublížit.
obžalovaný

„Psal, že mě policie vyšetřovala za pedofilii, ale že mi bohužel nic neprokázali s ohledem na moje působení v justici. Označuje mne za méněcenného pedofilního zk... syna, jehož vzorem je fašismus a který nechává bít a pohlavně zneužívat malé děti,“ reagoval soudce na první obvinění Šimky.

Nechutné osobní nadávky by soudce podle svých slov ještě dokázal skousnout, avšak útoky na svoji rodinu už považoval za věc, která je daleko za hranou.

Omluvil se dopisem

„Tady už přerostla verbální agrese ve výhrůžky fyzickou likvidací mých nezletilých dětí. Když vám takový nevyzpytatelný člověk napíše, že seřeže manželku a děti do krve, budete mít oprávněný strach,“ uzavřel Švígler.

Před soudem Šimka prohlásil, že to byla pomsta Švíglerovi za průtahy v opatrovnickém řízení, které se týkalo jeho syna a které se táhlo několik let. „Nikomu jsem nechtěl ublížit. Panu Švíglerovi jsem se dopisem omluvil. Mám svého syna velmi rád, udělal bych pro něho cokoliv,“ uvedl Šimka, který nakonec u soudu s žádostí o svěření syna do péče neuspěl.

Tvrdil, že jeho syna bil partner jeho bývalé manželky. „Nikdo mě nebral vážně. Chtěl jsem to řešit slušnými dopisy, ale nic se nedělo,“ vysvětlil Šimka, který už byl v minulosti za křivé obvinění v minulosti odsouzen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků