Hlavní obsah
Věra Obermajerová před jednáním u Okresního soudu v Mladé Boleslavi. Foto: Jaroslav Beneš, ČTK

Za provozování množírny dostala žena podmínku a zákaz chovu zvířat

Za týrání psů byla v úterý odsouzena žena z Luštěnic na Mladoboleslavsku. V její chovné stanici bylo nalezeno 28 zbídačených zvířat, jedna fena a tři štěňata plemene šarpej byly mrtvé, další dvě zvířata uhynula v následujících dnech. Sedmapadesátiletá Věra Obermajerová dostala trest dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky. K tomu jí soudce Martin Moc zakázal na sedm let chovat zvířata.

Věra Obermajerová před jednáním u Okresního soudu v Mladé Boleslavi. Foto: Jaroslav Beneš, ČTK
Za provozování množírny dostala žena podmínku a zákaz chovu zvířat

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

„Je evidentní, že v rodinném domě v Luštěnicích provozovala množírnu za účelem prodeje štěňat. Chov provozovala od léta 2017 sama, kdy jej převzala po původním provozovateli. Tehdy byla podle veterinární kontroly zvířata ještě v pořádku. Pak ale přestala chov zvládat,“ shrnul soudce Moc.

Pro mě to, že nemůžu mít zvířata, je rozsudek smrti
Věra Obermajerová

Žena se hájí tím, že před jejím odjezdem do nemocnice byli psi v pořádku a nepostarala se o ně policie. „Když mě nakládali do sanitky, tak policie věděla, že tam zvířata neměla vodu, předpokládala jsem, že oni je zajistí,“ uvedla u soudu Obermajerová, která strávila nějakou dobu v psychiatrické léčebně, ale podle psychiatrů je plně odpovědná za své jednání.

„Já si připadám jako hromadný vrah. Pro mě to, že nemůžu mít zvířata, je rozsudek smrti,” řekla v úterý po vyhlášení verdiktu.

Žena se na podzim 2017 ocitla v zoufalé situaci, evidentně nezvládala chov, v domě byla odstřihnutá voda. Chovatelka spolykala prášky a zavolala policii. Policisté následně přivolali záchranku, která zmatenou ženu odvezla do nemocnice.

S argumentací Obermajerové ale soud nesouhlasil. Policie nemohla tušit, že žena je na chov sama, a žádný slib, že se postarají o zvířata, jí nedali.

„Navíc podle veterinární správy je zřejmé, že zvířata byla dlouhodobě vyhladovělá, péče byla zanedbaná delší dobu. Psi měli záněty, různá neléčená zranění,“ upozornil soudce. Všechny psy, kteří přežili, už obec ve spolupráci se spolkem, který se stará o zvířata v nouzi, umístila do náhradních rodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků