Hlavní obsah

Vyšetřování Berdychova gangu se znovu rozjíždí

Středočeští žalobci tento týden uzavřeli vyšetřovací spis v kauze 26 loupeží a dvou vražd, z nichž jsou obviněni pachatelé z gangu Davida Berdycha. S výjimkou uprchlých Tomáše Půty a Maroše Šuleje se nyní v pražské věznici v Ruzyni seznamuje 38 obviněných s vyšetřovacím spisem.

Vyšetřování Berdychova gangu se znovu rozjíždí

Vyšetřování bylo fakticky skončeno a přesto se díky svědectví Karla Kučery (čtěte celou výpověď) bude znovu rozjíždět. Nikdo totiž stále neví, jestli byli odhaleni všichni policisté napojení na brutální gang okolo Davida Berdycha. Nikdo neví, jestli byli odhaleni všichni gangsteři.

Nové poznatky, se kterými se na Právo obrátili noví svědci a některé z obětí Berdychova gangu, mohou do vyšetřování vnést zvrat a napomoci odhalit vyšší patro v policii a dalších orgánech, které způsobilo, že Berdychův gang nejméně od roku 1996 léta dlouho beztrestně řádil.

Vyšetřování sice dospělo ke konci, ale i tak je v pohybu. Policejní vyšetřovatelé a středočeští žalobci totiž dospěli k závěru, že je nutné z rozsáhlé kauzy vyloučit vraždu táborského starožitníka Václava Skaly (letitý policejní informátor řízený důstojníkem policejního prezidia Jiřím Vorlíčkem, pozn.red.).

Důsledkem bude, že se tato kauza otevře jako nová. V ní čelí obvinění z vraždy Skaly (někdy v roce 2002, pozn.red.) Tomáš Půta (uprchl do Irska a Irové ho zatím nechtějí vydat) Daniel Herain alias Pomáda, Gelani Aboud alias Samopalník Tony a Martin Švec alias Marci. Druhá vražda pražského zlatníka Václava Tomana z roku 1996 žalobci nebyla vyloučena. V ní mezi hlavní obviněné patří Radek Trumpeš.

Nové směry vyšetřování?

Změny zřejmě nebudou jediné. Inspekce ministra vnitra a pražské vrchní státní zastupitelství totiž obnovily šetření okolností, za kterých byl v roce 2003 kriminalizován šéf týmu Mari Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podplukovník Petr Vojtěchovský. Tým Mari totiž již v březnu a dubnu 2003 odhalil propojení Berdychovců s elitními policejními důstojníky a závažné úniky informací z policejního prostředí. Po kriminalizaci Vojtěchovského se tým rozpadl. Gangsteři a zločinní policisté tak získali rok času na zahlazování stop.

Podnětem k novému prověřování a šetření inspekce a žalobců bylo zvláště červencové sdělení svědka Karla Kučery Právu, které bylo se souhlasem Kučery postoupeno ministru vnitra Františku Bublanovi, pražskému vrchnímu státnímu zástupci Jiřímu Kulvejtovi a nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové.

"Na základě předaného přepisu rozhovoru Práva s panem Kučerou byl vydán pokyn příslušnému pracovníkovi inspekce, který začal prověřovat některé uvedené informace. Některými skutečnostmi se v minulosti inspekce nezabývala. Neznali jsme je a tedy o nich nevěděli," sdělila ve čtvrtek Právu mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

V pohybu jsou také žalobci. "Věc byla postoupena zdejšímu odboru trestního řízení," řekla Právu mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Zadražilová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků