Hlavní obsah
S taškou plnou knih Hitlerových projevů dorazili k soudu Lukáš Novák (vlevo) a Pavel Kamas. Foto: Petr Kozelka, Právo

Vydavatelé Hitlerových projevů chtějí po státu sedm miliónů

Když před několika týdny brněnský krajský soud definitivně zprostil obžaloby vydavatele knihy Adolf Hitler: Projevy, hrál všem obžalovaným na tváři široký úsměv. A teď se chtějí smát ještě víc, kvůli svému stíhání totiž chtějí na nákladech obžaloby a jako kompenzaci za stíhání více než sedm miliónů korun.

S taškou plnou knih Hitlerových projevů dorazili k soudu Lukáš Novák (vlevo) a Pavel Kamas. Foto: Petr Kozelka, Právo
Vydavatelé Hitlerových projevů chtějí po státu sedm miliónů

Pavel Kamas, Lukáš Novák a Lukáš Beer už svůj požadavek poslali na ministerstvo spravedlnosti. To má půl roku na to, aby o jejich nároku rozhodlo, jinak jsou vydavatelé připraveni obrátit se na soud.

Státní zástupce trojici i vydavatelství Guidemedia etc. jako právnickou osobu zažaloval kvůli pasážím v knize, které podle něj vyznívaly jako chvalozpěvy na Adolfa Hitlera. Vykreslen byl prý jako úctyhodný muž, který měl na srdci mír a blaho pro Evropu.

Jeho názor podpořil i soudní znalec na extremismus. Brněnský městský soud i odvolací krajský soud ale obžalobu smetly pod stůl. „Charakter knihy je historicky zasazen do konkrétní doby. Byla válka a Hitler ve svých projevech reagoval na aktuální události. Nejde o prohlášení, ze kterých by mohly čerpat další generace,“ vysvětlil osvobozující verdikt soudce Vlastimír Čech.

Sedm miliónů jako kompenzace

Kromě trestního stíhání nechal státní zástupce zablokovat účty Beerovi i vydavatelství. „Rozhodl o zajištění peněz na účtech patrně proto, že chtěl docílit, aby obvinění neměli prostředky na obhajobu a byli pro něj u soudu snadnou kořistí,“ konstatoval právní aktivista Tomáš Pecina, který před soudem vystupoval jako zástupce vydavatelství. Dodal, že je malým zázrakem, že vydavatelství se zablokovanými účty přežilo a nemuselo vyhlásit bankrot.

„Státní zástupce by měl vždy pečlivě vážit, jestli se u daného skutku vůbec může jednat o trestný čin, a k zajištění majetku obviněného může přistoupit jen tehdy, když si je správností svého názoru stoprocentně jist. Trestní právo není prostor pro právní experimenty,“ dodal advokát Kamase, Nováka a Beera Robert Cholenský.

Ten se svými klienty vyčíslil náklady obhajoby na 430 tisíc korun, dalších téměř sedm miliónů chtějí nakladatelé jako kompenzaci nemajetkové újmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků