Hlavní obsah
 

V kauze podezřelého prodeje budov Českých drah univerzitě soud všechny osvobodil

Pražský městský soud zprostil ve čtvrtek obžaloby osm lidí viněných z podezřelého prodeje budov Českých drah Univerzitě Karlově. Podle obžaloby měli podvodem a zkreslenými posudky připravit stát o desítky miliónů korun. Podle nepravomocného rozsudku ale nebyly žalované skutky trestným činem.

 
V kauze podezřelého prodeje budov Českých drah univerzitě soud všechny osvobodil

„Po téměř dvouletém dokazování se soud nedostal nikam dál, než kde byl na samotném začátku, kdy vrátil věc k došetření státnímu zástupci,“ konstatovala předsedkyně senátu soudu Blanka Bedřichová.

V případu bylo podle ní mnoho věcí i postupů nestandardních či zarážejících, nikoliv ale protiprávních.

„Je zcela nepochybné, že společnost Apuro (obžalovaného Otakara Otty) byla zakoupena jako prázdná společnost a byla pořízena pouze za účelem nákupu těchto nemovitostí. Na tom není nic trestného,“ uvedla Bedřichová. „Nesouhlasím s tímto postupem a myslím, že by s tím legislativa měla něco dělat,“ dodala soudkyně s tím, že soud ale zákony netvoří.

Levně koupit, draze prodat

Podnikatel Otakar Otta měl podle obžaloby v roce 2007 nakoupit výrazně pod cenou dvě budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy. Měl mu k tomu záměrně podhodnoceným posudkem pomoci znalec Vladimír Pažout. Stát, jakožto jediný akcionář Českých drah, tím měl přijít asi o osmdesát miliónů korun.

Následně se měl Otta v roce 2010 dohodnout s vedoucím odboru rozvoje Univerzity Karlovy Petrem Kosteleckým na nákupu těch samých budov pro univerzitu. Kostelecký podle obžaloby vypracoval investiční záměr, který pak prosadil u ministerstva školství.

Budovy v Opletalově ulici v Praze, které měly být nakoupeny od Českých drah pod cenou a následně prodány Univerzitě Karlově za předraženou částku.

Foto: Panorama, Mapy.cz

Důležité pro to byly tři znalecké posudky, které hodnotu obou budov ocenily na zhruba 403 miliónů korun. Podle obžaloby byly posudky vypracovány na základě nesprávných vstupních údajů. Ministerstvo záměr schválilo a nákup zadotovalo 372 milióny korun. Podle obžaloby přitom obvyklá cena nemovitostí byla 300 miliónů korun.

„Neshledali jsme žádnou skutečnost, která by prokázala, že by se obžalovaný Kostelecký dopustil takového jednání v úmyslu obohatit se z výnosu nákupu nemovitostí,“ řekla soudkyně.

Otta s Kosteleckým byli obžalovaní z podvodu, čtyři znalci pak z podání nesprávného posudku. Posledními dvěma obžalovanými byli Stanislav Sádovský a Pavel Kabát, kteří měli podle obžaloby „vyprat“ peníze získané z prodeje budov.

Vinu odmítli všichni

Všichni obžalovaní od počátku jakoukoliv vinu odmítali a případ označovali za absurdní.

„Chci prohlásit, že se cítím absolutně nevinen. Ta situace je absolutně absurdní,“ uvedl v závěrečné řeči Pažout. Podobně se vyjádřil i Kostelecký: „Stále nerozumím a nechápu, proč jsem byl obviněn. Je to (že se domluvil s Ottou - pozn. red.) absolutně vykonstruovaný výmysl, pouze přání obžaloby,“ prohlásil před soudem s tím, že se s Ottou potkali až po vypracování všech posudků a investičního záměru.

Státní zástupce byl poněkud jiného názoru a Ottovi s Kosteleckým, Kabátem a Sádovským navrhoval nepodmíněné tresty, pro znalce pak podmínky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků