Hlavní obsah
 

Ústavní soud odmítl stížnosti muže, který při honičce srazil a zabil policistku

Ústavní soud odmítl stížnost Josefa Nováka, jenž si odpyká 16,5 roku za sražení policistky. Podle pravomocného rozsudku se dopustil vraždy. Policistku srazil autem při honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku. Žena těžkým zraněním podlehla.

 
Ústavní soud odmítl stížnosti muže, který při honičce srazil a zabil policistku

Stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem, její odmítnutí je patrné z justiční databáze. Odůvodnění zatím Ústavní soud nezveřejnil. Obhajoba v minulosti uváděla, že Novák policistku zabít nechtěl, a požadovala překvalifikování činu z vraždy na usmrcení z nedbalosti.

Nejvyšší soud ovšem loni v únoru potvrdil, že ačkoliv Novákovým přímým cílem nebyla smrt policistky – chtěl se vyhnout kontrole a pokračovat v úniku – musel být srozuměn s možným tragickým následkem.

Řidič při ujíždění srazil policistku

Video: Novinky

„Přestože šlo o následek jím nechtěný, musel být a byl i s takovým následkem srozuměn, neboť nepočítal s žádnou konkrétní okolností, která by mohla takovému následku reálně zabránit,” stálo v usnesení Nejvyššího soudu.

Byl pod vlivem

Tragická událost se odehrála 2. května 2014. Třiadvacetiletý řidič nereagoval na výzvu k zastavení a začal ujíždět. Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky v reflexní vestě. Žena o den později zemřela.

Josef Novák je obviněn za to, že zdrogovaný autem narazil do dopravní policistky a zabil ji.

Foto: Milan Malíček, Právo

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta se zapnutými majáky, které mělo řidiči zatarasit cestu. Novák tvrdil, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant a přitom ženu srazil. Viděl ji prý až ve chvíli nárazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků