Hlavní obsah

Téměř pětina žen, obětí násilí, je brutálně napadena v těhotenství

Téměř pětina žen (17%), obětí domácího násilí, které v loňském roce vyhledaly pomoc v Informačním a poradenském centru Rosa pro oběti domácího násilí, byla fyzicky napadena v těhotenství. Nešlo přitom jen o „facky“ ale i surové útoky včetně zkopání, ve většině případů ve vyšším stupni těhotenství.

Téměř pětina žen, obětí násilí, je brutálně napadena v těhotenství

Řada případů násilí mezi partnery skončí i smrtí oběti. „Podle statistik sdružení Rosa z 220 klientek jich 65 mělo partnera, který by podle dotazníku na vyhodnocení násilí mohl být označen jako vysoce nebezpečný pro život oběti,“ uvedla Zdena Prokopová, vedoucí azylového domu.

S jakým typem násilí se ženy setkaly (v %)
psychické100 
fyzické 86
ekonomické50 
sexuální49 
zdroj: sdružení Rosa

Zbytečně vyhaslé životy

Každoročně je v Česku zavražděno několik desítek žen. Objevují se v policejních statistikách pod názvem vraždy motivované osobními vztahy. Mnoho žen však zemřelo zbytečně, vraždě bylo možné zabránit. Jedná se o ty případy, kdy žena zemřela rukou manžela či druha, stala se obětí domácího násilí.

Ženy, které jejich nejbližší partner dlouhodobě týrá a ohrožuje na životě, totiž často svůj problém včas neřeší a nevyhledají odbornou pomoc. Doufají, že problém zvládnou samy, někdy se oprávněně obávají toho, že jim nikdo nebude věřit.

S jakými formami útoku se ženy nejčastěji setkaly (v %)
Bytí do hlavy a obličeje48
Ponižování96
Vulgarismus71
Vydírání, zastrašování96
Výhrůžky zabitím42
Kontroly a zákazy67
Omezování svobody, izolace47
zdroj: sdružení Rosa

V Praze například došlo k případu, kdy policie správně vyhodnotila nebezpečnou situaci v rodině oběti, pachatele zadržela. Ten později u soudu slíbil, že své ženě již nic neudělá a byl propuštěn. Po pár hodinách se vrátil k bydlišti partnerky, vnikl do bytu a brutálně ji zabil.

„Přitom mnohdy ženě zachrání život, když přijde včas a začne o problémech mluvit,“ dodala Prokopová. Ve specializovaných poradnách, kde působí psycholožky, právničky, odborníci na bezpečnost, mohou získat bezplatně odbornou pomoc, v případě akutního nebezpečí i azylový pobyt. Na sdružení Rosa je například možné se obrátit prostřednictvím SOS telefonické linky 602 246 102, nebo 241 43 24 66.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků