Hlavní obsah
Exministryně Marie Součková odchází od soudu Foto: Václav Jirsa, Právo

Soud už počtvrté osvobodil exministryni zdravotnictví Součkovou

Již počtvrté si u soudu vyslechla osvobozující rozsudek bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková. V úterý verdikt vynesl ve čtvrtém kole procesu Obvodní soud pro Prahu 2. Podle obžaloby uzavřela Součková nevýhodné smlouvy o právní pomoci mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s Diag Human.

Exministryně Marie Součková odchází od soudu Foto: Václav Jirsa, Právo
Soud už počtvrté osvobodil exministryni zdravotnictví Součkovou

Úterní rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Obžaloba Součkovou viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Nepředala kauzu úřadu

Někdejší ministryně podle spisu najala Nováčka, ačkoli věděla, že měla kauzu Diag Human předat k červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nováček byl podle obžaloby navíc zvolen bez výběrového řízení.

Smlouva právníkovi slibovala za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset miliónů korun. Ty také dostal, a podle obžaloby tak státu vznikla škoda. Dalších deset miliónů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 miliónů korun.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, mluvila od počátku případu o politickém podtextu a o tom, že kdyby byla politicky loajální, asi by na ministerstvu zůstala.

Česko prohrálo arbitráž

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, z obchodu sešlo.

Firma loni vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. Česká republika peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků