Hlavní obsah

Soud nechce řešit tajnou nahrávku z jednání o Kajínkovi

Vedení Krajského soudu v Plzni chtělo přesvědčit ministra spravedlnosti Pavla Němce, aby se nezabýval obsahem tajně pořízené nahrávky z porady soudu, který řešil případ Jiřího Kajínka. Uvedla to TV Nova. Televize na začátku měsíce odvysílala nahrávku z tajného jednání senátu, z níž plyne, že předseda soudního senátu přesvědčoval ostatní, aby rozhodli, že Kajínkův případ se nemá znovu otvírat. Němec chtěl nahrávku přezkoumat.

Soud nechce řešit tajnou nahrávku z jednání o Kajínkovi

"Dostal jsem podání soudního funkcionáře plzeňského soudu, kterým se ohrazuje proti tomu, že informace, které byly zveřejněny z neveřejné porady senátu, jsou předmětem nějakého zkoumání," řekl televizi Němec.

Na nahrávce předseda senátu Petr Bouček mluví k přísedícím o důkazech, které předložila obhajoba Kajínka. "Takových věcí se dějí desítky v normálních spisech. Tohle není žádná výjimečná situace, že Kajínek dostal doživotí...Je to přeci jedna verbež,...Ďurči, Hegedüss ..." říkal Bouček. Svým kolegům také připomněl, že Kajínkovu žádost poprvé zamítli.

Němec potvrdil, že případem se i přes nesouhlas plzeňského soudu bude zabývat. Soud argumentuje tím, že nahrávka byla pořízena tajně, tedy nelegálně, protože podobná jednání jsou neveřejná a účastníci jsou povinni mlčet. Někteří právníci ale s takovou interpretací nesouhlasí porady jsou prý pouze neveřejné, a ne tajné. 

Vedení soudu se s odkazem na utajení nechce případem vůbec zabývat. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká uvedla, že povinnost zachovávat mlčenlivost se vztahuje jen na závěrečnou poradu, během které se hlasuje o rozsudku.

Kajínka odsoudily soudy v roce 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Tvrdí, že je nevinný. V Plzni se už podruhé bez úspěchu domáhal obnovy řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků