Hlavní obsah

Skupinka pašovala do Česka z Peru kokain rozpuštěný ve víně

Policie zadržela v červenci osmičlennou organizovanou skupinu, která dovážela do Česka z Peru kokain rozpuštěný v lahvích s vínem. Kriminalisté u pachatelů zajistili 1,3 kilogramu velmi čisté drogy v hodnotě minimálně deset miliónů korun a čtyři nelegálně držené zbraně. V pátek to sdělila mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Skupinka pašovala do Česka z Peru kokain rozpuštěný ve víně

Detektivové podle mluvčí obvinili zadržené z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě odsouzení hrozí až 18 let vězení. Všichni členové skupiny byli podle Kudláčkové Češi.

Kokain extrahovaný a naředěný

Kurýři vozili vinné láhve s kokainem z Peru na některé z velkých evropských letišť, poté do Vídně a následně autem do České republiky.

„Na území České republiky kurýři lahve předávali hlavnímu organizátorovi, který nejdříve z roztoku extrahoval kokain, který dále naředil a distribuoval síti odběratelů z řad movitější skupiny obyvatel, zejména na území Prahy a Středočeského kraje,” uvedla mluvčí.

Přivýdělek k mateřské školce

Do obchodů s drogami byla podle ní zapojena i manželka a syn organizátora, kteří zároveň provozovali soukromou mateřskou školku.

Čistota dovezeného kokainu byla podle detektivů 80 až 90 procent, před distribucí se tedy droga několikrát ředila. Skupina propašovala do Česka zhruba šest kilogramů této kvalitní drogy.

Až 50 miliónů

„Při současné průměrné ceně kokainu v Praze, která je 2000 korun za jeden gram, si mohla organizovaná zločinecká skupina pouze u zadokumentovaného množství kokainu vydělat kolem 50 miliónů korun,” uvedla Kudláčková. Kurýrům dával podle ní organizátor po předání lahví desítky tisíc korun.

Detektivové se případem zabývali od léta loňského roku. Protože skupina často měnila příletové trasy, začali spolupracovat s peruánskou, španělskou, francouzskou a rakouskou policií.

Lima, Madrid, Vídeň, Praha

Loni v září tak byli zadrženi v Limě dva kurýři se čtyřmi lahvemi obsahujícími zhruba 1,5 kilogramu kokainu. Další kurýry zadrželi kriminalisté ve Vídni a Madridu.
Při červencovém zátahu zadrželi jihomoravští policisté tři pachatele na hraničním přechodu Chvalovice–Hatě. Ostatní členové organizované skupiny byli následně zatčeni v Praze a ve Středočeském kraji.

Detektivové jim zabavili majetek za milióny korun a zajistili samopal s tlumičem, dvě dvouhlavňové brokovnice a malorážku s puškohledem a tlumičem. Na případu detektivové stále pracují, podle mluvčí pravděpodobně zadrží ještě další lidi. Pašování rozpuštěného kokainu není podle Kudláčkové příliš časté.

Netradiční způsob přepravy

„Stále nejběžnější způsob úkrytu při dovozu kokainu na naše území představují zavazadla, tělní dutiny a poštovní zásilky," uvedla. Nejčastějšími zdrojovými zeměmi pro kurýry dovážející kokain do České republiky jsou zejména s ohledem na cenu letenek a další finanční náklady Peru, Venezuela, Brazílie a Dominikánská republika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků