Hlavní obsah

Skinheadi v Orlové zranili čtyři Romy

Řetězy, boxery, baseballové pálky i sekery se v průběhu tohoto týdne dostaly ke slovu při rasistických bojůvkách v Orlové na Karvinsku, kde působí aktivní odnož ultrapravicové organizace Národní odpor. Několik lidí bylo při nich zraněno. Policie nyní zjišťuje totožnost všech aktérů.

Skinheadi v Orlové zranili čtyři Romy

"Patnáctiletý mladík utrpěl tržnou ránu v oblasti čela a neupřesněné zranění hlavy a žeber, další tři mladíci povrchové oděrky v oblasti zad a tváře," uvedla mluvčí policie Zlatuše Viačková.

První incident se na sídlišti Lutyně odehrál ve středu. Skupina asi dvaceti mladých násilníků, mezi kterými byly i dívky, přišla ozbrojena k panelovému domu, který obývá větší počet Romů. Výsledkem jsou čtyři zranění.

"Šli jsme si s kamarády vypůjčit nějaká cédéčka. Najednou se na nás před domem vrhli a začali nás mlátit baseballovými pálkami hlava nehlava," řekl jeden z napadených Romů, patnáctiletý David Klempár, který podle svých slov nikdy předtím neměl s příslušníky hnutí skinheads problémy. Nyní je s četnými pohmožděninami hospitalizován v havířovské nemocnici. Podle názoru lékařů by mohl být v sobotu propuštěn do domácího ošetřování. Zraněn byl i jeho bratr René.

Po útoku přišla odveta

Druhý den se dva bratři jednoho z napadených vypravili na odvetný útok, oba policie zadržela a čeká je trestní stíhání. "Při odvetě byly napadeny dívky. Dva muži ve věku 29 a 25 let na veřejném prostranství vykřikovali rasistické nadávky, v rukou drželi basebalovou pálku a sekeru. Oba byli policisty zadrženi a umístěni v celách předběžného zadržení," dodala mluvčí.

Policie má nyní obavy, že by potyčky znesvářených skupin mohly pokračovat i v průběhu sobotních hornických slavností, které se mají konat v areálu nedalekého letního kina. "Policie proto ve městě posílí hlídkovou službu, zejména v městské části Lutyně," dodala Viačková.

Podle starosty města Vladimíra Farany přijala opatření i městská policie. "Dohodli jsme se na harmonogramu, jak se budou hlídky střídat," řekl Farana ČTK.

Napětí v Orlové je dlouhodobé

Napětí mezi mladými nacionalisty a Romy v Orlové panuje už delší dobu. Koncem minulého roku vzbudila velký rozruch domobrana, kterou extremisté z hnutí Národní odpor založili v místní části Poruba. [celá zpráva] Pochody několika desítek z velké části holých lebek skončily bez větších incidentů. [celá zpráva]

Podle starosty by se situace s domobranou snad neměla tentokrát opakovat. "Tehdy to bylo v části Poruba, kde žije velká skupina Romů a tam jsme to museli vnímat pozorně. Dnes to je na sídlišti, kde důvod k rasovým nepokojům není," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků