Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Šest let za znásilnění holčičky pro osmdesátníka platí, rozhodl vrchní soud

Vrchní soud v Praze (VS) ve čtvrtek potvrdil šestiletý trest vězení pro Víta T. (82) za znásilnění tehdy osmileté dívky. Podle verdiktu nutil dívku před pěti lety k intimnostem. Senior vinu odmítá, dívce podle svých slov neublížil. Muž dostal již v minulosti trest za podobný delikt v Řecku.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Šest let za znásilnění holčičky pro osmdesátníka platí, rozhodl vrchní soud

„Odvolání obžalovaného proti rozsudku plzeňského krajského soudu jsme zamítli jako neodůvodněné,“ řekla Právu mluvčí VS Simona Heranová.

Případ se odehrál v roce 2014. „Poškozenou líbal na přirození a dále po ní požadoval, aby si vyzkoušela vibrátor a pouštěl jí přitom porno,“ stojí v rozhodnutí krajského soudu s tím, že dívka s ohledem na fyzickou převahu obžalovaného nebyla prakticky schopna žádného odporu.

„Na jedné straně musela snášet jeho sexuální ataky, na druhé straně ji k obžalovanému poutal přístup k dětským radostem, kterými byly pes a počítač. Poškozená jistě ve svém věku nemohla objektivně vyhodnotit, jak se k takové situaci adekvátně postavit,“ konstatoval soud.

Senior se hájil tím, že dívce nijak neubližoval. „Objímal jsem ji a dával pusu na vlasy. Nemělo to ale žádný sexuální podtext, jen jsem se k ní choval hezky. Bylo mi jí líto, a tak jsem ji utěšoval,“ prohlásil senior s tím, že ho dívka měla ráda. Proč proti němu vypovídala, ale nedokázal vysvětlit. Myslí si, že ji k tomu musela navést matka, se kterou měl údajně konflikt.

Senior už byl v minulosti za podobný delikt odsouzen v Řecku. Tam dostal 15 let, po odpykání třetiny trestu byl v roce 2012 z tamního kriminálu propuštěn, když soud měl za to, že odsezené roky k jeho nápravě postačí. Navíc nyní Krajský soud v Plzni začal projednávat obžalobu, podle které měl sexuálně zneužít další tři děti v průběhu roku 2017.

Podle znalců netrpí žádnou deviací, pro kterou by nemohl své jednání ovládat. „Věděl, že svým jednáním hrubě překračuje společenské normy, a byl schopen si uvědomit jeho důsledky,“ konstatovali psychiatři. Podle nich obžalovaný není schopen realizovat pohlavní život podle svých představ a využil příležitosti uspokojit se na dítěti, které pro něj bylo dostupnější.

S ohledem na pokročilý věk lékaři u muže zjistili problémy s pamětí a úbytek intelektu. Jeho stav označili za lehkou až středně těžkou demenci. „Z psychiatrického hlediska je jeho pobyt na svobodě nebezpečný,“ prohlásili znalci a navrhli ochranné léčení v ústavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků