Hlavní obsah
Obviněný policista po zatčení letos v květnu Foto: Patrik Biskup, Právo

Romský policista kryl rasový lynč, čeká ho soud

Kauza romského policisty, který kryl rasově motivovaný lynč v Ostrově na Karlovarsku, míří nyní k soudu. Případ po odhalení letos v květnu otřásl veřejností. Dvojice Romů zbila a těžce zranila muže, přivolaný romský policista z místního obvodního oddělení však zbitému muži místo pomoci vyhrožoval.

Obviněný policista po zatčení letos v květnu Foto: Patrik Biskup, Právo
Romský policista kryl rasový lynč, čeká ho soud

„Chcípni, bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu,“ křičela dvojice romských svalovců na muže světlé pleti před restaurací v Ostrově na Karlovarsku. Přitom se mu pokoušeli vypíchnout oči hrotem zlomené násady od lopaty, kterou o něho asi po šedesáti ranách přerazila.

Na místo krvavého lynče přijíždí sjednat pořádek romský policista z místního obvodního oddělení. Místo pomoci se ale zmlácený muž dočká dalšího slovního ataku a výhrůžek.

„Dostal jsi málo. Měli tě zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat,“ hovoří strážce zákona k téměř bezvládnému tělu.

Obžalováni jsou útočníci i policista

„Podali jsme obžalobu na policistu i oba útočníky,“ potvrdila ve čtvrtek Právu Dagmar Lindenthalová z plzeňského krajského státního zastupitelství.

Bijci jsou obžalováni z trestného činu pokusu těžké újmy na zdraví s rasovým podtextem. „Policista se bude před soudem zpovídat ze zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání. Všem třem hrozí až desetileté tresty,“ doplnila státní zástupkyně.

Původně skončili ve vazbě všichni tři obvinění, po výslechu všech důležitých svědků soud po několika týdnech policistu pustil na svobodu.

Zkoušeli muži vypíchnout oči

K incidentu došlo už koncem loňského prosince. Kolem čtvrté ráno dvojice obviněných Romů napadla před restaurací v Ostrově muže, kterého tloukli násadou od lopaty. Uštědřili mu nejméně pětašedesát úderů. Přitom do něho ještě kopali.

Jeden z útočníků se mu pokusil hrotem ze zlomené násady vypíchnout oběti oči, což se mu díky poslednímu zbytku odporu zlomeného muže nepodařilo. Obviněný policista, který po ohlášení události svědky dorazil na místo jako první, měl podle obžaloby zavolat operačnímu důstojníkovi s tím, že se nic nestalo, a zbitého muže pod pohrůžkou přinutit, aby o incidentu mlčel. Vyhrožoval mu i později, když se muž rozhodoval, zda má napadení oznámit.

„Zmařil řádné objasnění zvlášť závažné úmyslné trestné činnosti tím, že nezajistil na místě pachatele, stopy a případné svědky. Tím pomohl pachatelům uniknout trestnímu stíhání,“ uvedl zdroj, který má o vyšetřování případu informace. Zbitý muž skončil v nemocnici. Léčení trvalo téměř čtyři měsíce. Ze strachu nejprve tvrdil, že spadl ze schodů.

Lékařům se ale nezdál mechanismus zranění, který neodpovídal verzi o pádu ze schodů, a upozornili proto policii. Muž tedy později uvedl, že ho napadli neznámí pachatelé. Bál se je ale popsat, proto policisté případ odložili s tím, že pachatele nevypátrali. Případ se dostal znovu do hry poté, co se letos na jaře objevila nová svědectví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků