Hlavní obsah
V havarovaném autě na dálnici D5 zemřeli čtyři lidé. Foto: Patrik Biskup, Právo

Při nehodách za tři měsíce zahynulo 110 lidí, nejméně za 47 let

Při autonehodách v Česku zahynulo za první čtvrtletí letošního roku 110 lidí, což je pro dané období nejméně za téměř půl století. Za samotný březen bylo obětí nehod 51, o šest více než loni. Předběžné údaje v pátek oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

V havarovaném autě na dálnici D5 zemřeli čtyři lidé. Foto: Patrik Biskup, Právo
Při nehodách za tři měsíce zahynulo 110 lidí, nejméně za 47 let

Navzdory meziročnímu nárůstu počtu obětí za březen je počet zemřelých za celé čtvrtletí oproti loňsku o sedm nižší. Pomohl k tomu výrazný pokles úmrtí při nehodách, zhruba o pětinu, v lednu a únoru.

Podle statistik dopravní policie je tak letošní první čtvrtletí se 110 zemřelými nejméně tragickým od roku 1970. Druhý nejnižší počet obětí nehod byl zaznamenán v roce 2013, kdy za leden až březen zahynulo na českých silnicích 112 lidí. Naopak nejtragičtější první čtvrtletí policisté zaznamenali v roce 1994, kdy si autonehody vyžádaly 305 úmrtí.

Rozdíly v počasí

Podíl na letošním březnovém nárůstu tragických nehod měly podle Lercha mimo jiné výrazné rozdíly mezi denními a nočními teplotami. „Řidiči vidí pěkné počasí a neodhadnou, že může být vozovka třeba v nějakém tmavém lesním úseku ještě mírně namrzlá. Bylo poměrně hodně nehod, kdy řidič po projetí zatáčky dostal smyk,” řekl.

Zatím nejtragičtější nehoda letošního roku se stala právě v březnu, v úterý 29. na dálnici D5 kamión narazil do zřejmě stojícího osobního auta. Řidič nákladního auta se nezranil, ale v osobním voze na místě zemřeli čtyři muži a další tři utrpěli těžká zranění. Policie následně obvinila řidiče kamiónu z usmrcení z nedbalosti. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Čtyři mrtví po nehodě na dálnici D5. Archivní video

Video: Patrik Biskup, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků