Hlavní obsah

Práva věřitelů nesmí být dotčena vypořádáním společného jmění manželů

Pokud manželé vypořádají svůj společný majetek až poté, co věřitelé začnou uplatňovat svoje právo na pohledávky vůči jednomu z nich, pak je tato dohoda mezi manželi neplatná a věřitelé mohou uspokojovat své pohledávky z celého společného majetku manželů, bez ohledu na to, kdo z manželů podnikal a kdo z nich je novým majitelem majetku.

Práva věřitelů nesmí být dotčena vypořádáním společného jmění manželů

K tomuto závěru dospěl v neveřejném zasedání Nejvyšší soud ČR, který se zabýval případem z Českých Budějovicích. Šlo o majetek podnikatele, na kterého byl prohlášen konkurs.

Správce konkursní podstaty uzavřel s manželkou podnikatele dohodu o vypořádání společného jmění manželů - ženě připadly nemovitosti, původně určené k vyrovnání pohledávky Finančního úřadu. Krajský soud v Českých Budějovicích toto vypořádání schválil.

Podle názoru Nejvyššího soudu však taková dohoda nemůže zabránit věřitelům, aby uplatnili svá práva na společný majetek manželů. „Podobný krok totiž může směřovat k nečestnému jednání a proto dohoda, která přijde až poté, co věřitelé začnou své pohledávky vymáhat, je neplatná. Nejvyšší soud proto rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích zrušil a nařídil mu případ znovu projednat,“ informoval mluvčí NS Petr Knötig.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků