Hlavní obsah

Policie zadržela exnáměstkyni ministerstva pro místní rozvoj

Policisté v pátek odpoledne zadrželi bývalou náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. Ihned po zatčení na ruzyňském letišti byla obviněna z trestného činu přijímání úplatku. Jourová podle policie figuruje v kauze podvodného čerpání dotací z fondů EU.

Policie zadržela exnáměstkyni ministerstva pro místní rozvoj

Soud v pátek v této souvislosti uvalil vazbu na bývalého šéfa kanceláře premiéra Zdeňka Doležela, starostu Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. [celá zpráva]

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi Jourovou na pražském ruzyňském letišti po jejím příletu z Běloruska, kde měla sérii přednášek.

"Dva milióny Věře"

Podle tajné nahrávky TV Nova chtěli Doležel, Péťa a spol. uplatit dvěma milióny ženu, označovanou jako "Věra".  Z přidělených dotací přitom měla být financována podvodná rekonstrukce zámku Budišov.

"Pořád mi to teda vrtá hlavou, když jsme připravili ten rozpočet, že jo... tak sem toho měl ty dva milióny Věře, anebo je to na něco jiného? Tady už se neptám, jestli to jde k vám, protože vám věřím, že to nejsou peníze pro vás, že nemáte potřebu si to vytahovat z toho," říká na nahrávce odvysílané TV Nova ve středu v pořadu Na vlastní oči architekt Marek Řičář, který na podvod upozornil a celou dobu s policií spolupracoval. Budišovský starosta Ladislav Péťa mu na záběrech odpovídá, že "milióny se prostě ztratí".

Paroubek: Jourová použila ČSSD jako výtah ke kariéře

Věra Jourová byla členkou ČSSD tři roky, své členství ukončila letos v červnu poté, co opustila i funkci náměstkyně ministra pro místní rozvoj. Předseda sociální demokracie a bývalý premiér Jiří Paroubek se na páteční tiskové konferenci od Jourové distancoval. Podle něj použila ČSSD jako výtah ke své kariéře.

"Pokud by byla členkou sociální demokracie, tak bychom reagovali stejně tvrdě jako u kohokoliv předtím," uvedl Paroubek. Strana vyloučila starostu Péťu ještě tentýž den, kdy se v médiích objevily informace o jeho zatčení.

Věra Jourová

1995 - 2000 tajemnice MÚ v Třebíči na Vysočině; měla na starosti tvorbu projektů, na které se žádaly dotaze z EU (program Phare) 2000 - projektová manažerka pražské firmy DHV CR; opět pracuje na projektech financovaných z programů EU

2001 - 2003 vedoucí odboru regionálního rozvoje na Krajském úřadě kraje Vysočina; její odbor se zabýval agendou EU, péčí o investory a rozvojem podnikání; podílela se na vytvoření Akčního plánu na čerpání fondů EU

2003 - 2006 ředitelka odboru na MMR, později náměstkyně ministra; do její náplně práce patřila koordinace programů EU, Fond soudržnosti a programů pro Prahu 2006 - zakladatelka společnosti Primavera Consulting s r. o., zabývající se poradenstvím a přípravou programů pro financování ze zdrojů EU

Paroubek zdůraznil, že Jourovou si "na ministerstvo nepřivedl." Působila tam už v roce 2003 za ministra Němce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků