Hlavní obsah
Obvinění členové hodnotící komise. Zleva Jiří Vencl, Miroslav Stejskal a Jiří Musil před hradeckým senátem Foto: René Chvalina, Právo

Pletichy při veřejné soutěži v Žamberku začal rozplétat soud, místostarosta nepřišel

Za pletichy při veřejné soutěži na regeneraci a revitalizaci pěší zóny v Žamberku na Orlickoústecku stanuli ve středu před hradeckým soudem bývalý žamberský místostarosta Ryan Strnad (ODS) a jeho čtyři spolupracovníci. Právě Strnad, který se ze středečního líčení omluvil, měl být hlavním strůjcem podvodné transakce.

Obvinění členové hodnotící komise. Zleva Jiří Vencl, Miroslav Stejskal a Jiří Musil před hradeckým senátem Foto: René Chvalina, Právo
Pletichy při veřejné soutěži v Žamberku začal rozplétat soud, místostarosta nepřišel

Podle obžaloby členové hodnotící komise pro posouzení nabídek v roce 2009 úmyslně nedodrželi stanovený postup a vyřadili ekonomicky nejvýhodnější nabídku společnosti Agile.

Ta nabídla cenu za zhotovení zakázky 10,8 miliónu korun. Komise však tuto firmu z výběrového řízení vyřadila a dohodila opravu pěší zóny za 18 miliónů se společností Testa propojené s místostarostou Žamberka. Pro tuto společnost Strnad od roku 2008 vykonával za úplatu účetní a ekonomické poradenství či zpracovával mzdy.

Rozhodli jsme se, nabídku firmy Agile vyřadit z výběrového řízení, protože společnost nebyla schopna dokončit stavbu v požadovaném termínu
obžalovaný Jiří Vencl

Nakonec firma Agile stavbu za 12,2 miliónu korun dokončila, ale až poté, co firma Testa uzavřela smlouvu s městem a firmě Agile sama nabídla smlouvu jako svému subdodavateli. Firma Testa tím získala prospěch pět miliónů korun.

U soudu ve středu vypovídali členové hodnotící komise. „Necítím se vinen. Ve výběrových řízeních jsme se vždy snažili dělat vše tak, jak ukládá zákon. Nic jsme neporušili,“ bránil u soudu obžalovaný Jiří Vencl, který byl jako bývalý radní členem výběrové komise.

„Rozhodli jsme se, nabídku firmy Agile vyřadit z výběrového řízení z toho důvodu, že tato společnost nebyla schopna dokončit stavbu v požadovaném termínu,“ upřesnil Vencl.

Vencl také uvedl, že o vztahu místostarosty s firmou Testa neměl žádné informace. Na ostatní otázky soudu i státní zástupkyně pak už většinou odpovídal, že už si toho moc nepamatuje.

Bývalého místostarostu Strnada obžaloba také viní z toho, že jako člen hodnoticí komise neoznámil svou podjatost vůči společnosti Testa. Kvůli tomuto Strnadově jednání zastavilo vedení Regionálního operačního programu Severovýchod poskytnutí dotace 21 miliónů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže následně uložil městu za porušení zákona pokutu 250 tisíc korun.

Soud bude pokračovat do konce toho týdne a následně v listopadu výslechy svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků