Hlavní obsah
 

Odklízení sražených vlaků na Litoměřicku potrvá minimálně do pondělí

Minimálně do pondělního večera bude mimo provoz trať z Ústí nad Labem do Lysé nad Labem. Správci železnice odklízejí v Žalhosticích na Litoměřicku následky nehody dvou nákladních vlaků. Odklízení pokračuje pomalu, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

 
Odklízení sražených vlaků na Litoměřicku potrvá minimálně do pondělí

Dva nákladní vlaky se čelně srazily v sobotu dopoledne, strojvedoucí jednoho z nich utrpěl lehké zranění.

"Odklízecí práce probíhají bez problémů, ale jdou pomalu. Na místě jsou dva naše pomocné pracovní vlaky. Poškozené vagóny nasazují zpátky na koleje a odvážejí je pryč," řekl Illiaš s tím, že v pondělí navečer by mohl být provoz obnoven alespoň na jedné koleji. Správci tratí kvůli nehodě zrušili výluku mezi Úvaly a Běchovicemi a odklánějí tímto směrem nákladní dopravu. Osobní dopravu nahrazují v úseku od Sebuzína na Ústecku do Polep na Litoměřicku autobusy.

Na Litoměřicku se čelně srazily dva vlaky.

Foto: Správa železniční dopravní cesty

Drážní inspekce už dříve uvedla, že příčinou nehody byla pravděpodobně lidská chyba. V době nehody platila na trati výluka, soupravy jezdily jen po jedné koleji. Vlak s prázdnými plošinovými vozy, který jel ve směru od Ústí nad Labem, měl zůstat stát ve Velkých Žernosekách a počkat na vlak s uhlím, který jel v opačném směru.

Vlak nezastavil

"Vlak od Ústí nad Labem ale ve stanici Velké Žernoseky nezastavil, projel kolem návěsti zakazující jízdu, poškodil výhybku a vjel na trať směr Litoměřice. V důsledku této nedovolené jízdy vlaku zabezpečovací zařízení změnilo návěst dovolující jízdu vlaku od Litoměřic na návěst stůj," řekl už dříve náměstek inspekce Jan Kučera.

Strojvedoucí druhého vlaku okamžitě zastavil. Před možným zraněním se zachránil skokem z lokomotivy. "Vlak od Ústí nad Labem narazil do stojícího vlaku rychlostí 50 - 60 kilometrů za hodinu," dodal Kučera.

Srážka dvou vlaků na Litoměřicku

Foto: Správa železniční dopravní cesty

Policie podle krajské mluvčí Aleny Bartošové zatím nikoho neobvinila. "Vyšetřování dál pokračuje. Případ prověřujeme jako podezření z obecného ohrožení," řekla Bartošová. Škody půjdou do desítek miliónů korun. Kromě souprav je poškozená i trať a trakční vedení.

Čelní srážky vlaků jsou podle Drážní inspekce v Česku neobvyklé. Před tou v Žalhosticích se naposledy stala v roce 2011 u Vodňan v jižních Čechách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků