Hlavní obsah

Obvinění z úplatkářství na obraně udávají komplice

Korupční aféra na ministerstvu obrany (MO) spojená s úplatky od firmy Trade Fides je zřejmě jen špičkou ledovce. O skutečných rozměrech úplatkářství na ministerstvu se totiž podle informací Práva ve vazbě rozpovídali obvinění zaměstanci společnosti Libor Hledík a Dana Mlejnková, stejně jako jimi podplácený vysoký důstojník Miroslav Beňo.

Obvinění z úplatkářství na obraně udávají komplice

Armáda mezitím prověřuje desítky zakázek, které firma Trade Fides od ministerstva získala.

"Všichni tři začali během velmi intenzívních výslechů mluvit a udávají další podrobnosti a jména," řekl Právu důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním, který si však přál zůstat v anonymitě. Celá korupční aféra by tak podle něho mohla nabýt obrovských rozměrů.

Zda dojde k dalšímu zatýkání, to nechtěl státní zástupce Ladislav Malovec komentovat. "V tuto chvíli by to bylo předčasné, vyloučit to však nemohu," uvedl žalobce. Že by mohlo být obviněných v této souvislosti nakonec více, přitom už před časem připustil i ministr vnitra František Bublan. "Je možné, že je to špička ledovce," prohlásil ministr.

Protikorupční policie se včera k průběhu vyšetřování nevyjádřila. Prokurista firmy Trade Fides Libor Hledík je spolu s obchodní ředitelkou společnosti Danou Mlejnkovou podezřelý z toho, že řediteli odboru infrastruktury ministerstva Miroslavu Beňovi předal úplatek milión korun. Podle Malovce úplatek nesouvisel s žádnou konkrétní zakázkou, ale šlo jen o jakési "všimné", aby ministerstvo počítalo s firmou i nadále. Společnost v minulosti získala od armády zhruba 150 dlouhodobých zakázek za více než tři miliardy korun. Šlo hlavně o elektronické zabezpečení budov a areálů.

Ministerstvo prověřuje desítky zakázek

Inspekce ministra obrany v současné době kontroluje všechny zakázky, do kterých byl Beňo a jeho odbor zapojen. "Prověřujeme také desítky projektů, kterých se zúčastnila firma Trade Fides," řekl Právu mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Výsledky těchto prověrek by měly být známy v horizontu několika týdnů.

"Pokud inspekce zjistí nějaké nesrovnalosti, předá to policii, která následně posoudí, zda nebyl spáchán trestný čin," dodal státní zástupce Malovec. Mezi zakázkami, které inspekce prověřuje, je i smlouva o dodávce oplocení vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, které je před dokončením.

Během vyšetřování také vyšlo najevo, že firma Trade Fides udržovala s lidmi z ministerstva velmi úzké kontakty. "Vybraným pracovníkům např. zorganizovala a platila luxusní sportovní víkend ve vojenské zotavovně. Nejde přitom přímo o úplatek, ale je to velmi nestandardní," konstatoval Malovec s tím, že to dokládá vazby, které firma na ministerstvo měla.

Ostatně tamní prostředí zástupci společnosti Trade Fides velmi dobře znali. Mlejnková totiž na ministerstvu čtyři roky pracovala. Podle serveru Aktuálně.cz působila v letech 1997 až 2001 ve Vojenském bezpečnostním úřadu, který má na starost bezpečnostní prověrky vojáků a dalších pracovníků ministerstva až do stupně utajení důvěrné. "Nemůžeme ovlivnit, do jakých firem naši zaměstnanci odcházejí. Je to otázkou jejich etiky," řekl k tomu Čírtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků