Hlavní obsah
Milan Rakaš, Karel Šálý a Ugo Dobiáš před brněnským soudem. Foto: Petr Kozelka, Právo

Nabízeli výnosný obchod s nemovitostmi, důvěřivce obrali o milióny

Pod záminkou úžasného zhodnocení dokázala podle obžaloby vylákat pětice mužů od lidí ve dvou desítkách případů 35 miliónů korun. Ve čtvrtek se údajní podvodníci Milan a Ludvík Rakašovi, Karel Šálý, Ugo Dibiáš a Jiří Titz začali zpovídat před brněnským Krajským soudem.

Milan Rakaš, Karel Šálý a Ugo Dobiáš před brněnským soudem. Foto: Petr Kozelka, Právo
Nabízeli výnosný obchod s nemovitostmi, důvěřivce obrali o milióny

„Nejpozději na přelomu let 2006 a 2007 obžalovaní vymysleli legendu, podle které mohli vylákat peníze od lidí. Dohodli se mezi sebou, měli předem dohodnutou dělbu úkolů. Legenda spočívala v tom, že nabízeli vysokého zhodnocení peněz díky investicím do nemovitostí na území bývalé Jugoslávie. Když se poškození začali domáhat svých peněz zpátky, sjednávali si s nimi schůzky v brněnských obchodních centrech, kam si s sebou dovedli například falešného majitele developerské firmy nebo falešnou notářku,“ prohlásil státní zástupce.

Podle žalobce obžalovaní i přes naléhání stále nervóznějších investorů oddalovali vrácení peněz. Ty totiž ani vrátit podle obžaloby nemohli, protože je použili pro vlastní potřebu. „Věděli, že peníze ani nemají šanci vrátit, vzhledem k tomu, jak s nimi naložili a vzhledem k jejich majetkovým poměrům,“ dodal státní zástupce.

Od důvěřivců si měli přijít na částky od několika set tisíc korun až po devět miliónů. Jeden z poškozených měl například pod vidinou nejlepšího obchodu života údajným podvodníkům poskytnout 1,2 miliónu, za což měl mít slíbeno zhodnocení v krátké době na 5 miliónů.

Obžalovaní chtějí z vazby domů, budou poctivě pracovat

Údajní tvůrci legendy úžasného zbohatnutí Milan a Ludvík Rakašovi před soudem odmítli vypovídat a jen poprosili senát v čele s Michaelem Vrtkem, aby je pustil z vazby domů. Prý budou sekat latinu, poctivě pracovat a těšit se z času stráveného se svými rodinami.

Další z obžalovaných Dobiáš zase tvrdil, že obvinění je vykonstruované, skutečně prý věřil, že nadělají velké zisky na Balkáně. „Nikdy jsem se s nikým nedomlouval, že bychom vylákali nějaké peníze. Je pravda, že jsem nějaké investice převzal, ale dal jsem za to směnku a upozornil jsem, že nedisponuji žádným majetkem,“ prohlásil Dobiáš.

Mužům nyní hrozí až deset let za mřížemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků