Hlavní obsah
Materiál nalezený při domovních prohlídkách Foto: Policie ČR

Muži ukrývali výbušniny a zbraně pro malou armádu. Policie našla semtex i granáty

Desítky kilogramů výbušnin, chemických látek i prudkých jedů zajistili policisté při zásahu na konci září na několika místech republiky včetně Valů u Přelouče. Detektivové mluví o rekordním množství a nebývale rozsáhlém případu. Z nedovoleného ozbrojování obvinili čtyři muže, z nichž dva pracovali v továrně Explosia.

Materiál nalezený při domovních prohlídkách Foto: Policie ČR
Muži ukrývali výbušniny a zbraně pro malou armádu. Policie našla semtex i granáty

Celý případ, který detektivové nazvali Castrol, se začal odehrávat na začátku tohoto roku, kdy kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dostali informaci z podsvětí, že někdo prodává velké množství výbušnin.

Během krátké doby je stopy zavedly k hlavnímu podezřelému a následně k zaměstnanci Explosie, protože z vyšetřování vyplývalo, že továrna je možným zdrojem výbušnin.

„Detektivové se proto zaměřili na širší okruh kontaktů obou podezřelých s cílem zjistit, zda do páchání této trestné činnosti nejsou zapojeny ještě další osoby s případnou vazbou na Explosii. Toto podezření se následně potvrdilo, když byl zjištěn a ustanoven třetí z podezřelých, který v uvedené době také pracoval v továrně,“ uvedl ve středu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Materiál nalezený při domovních prohlídkách

Foto: Policie ČR

Jak detektivové zjistili, výbušniny byly plně funkční. K prodeji nabízeli například semtex, plastické výbušniny na bázi hexogenu, C4 nebo trhaviny na bázi trinitrotoluenu. V nabídce jejich sortimentu byly i rozbušky či další potřebné věci k výrobě funkční bomby.

„Množství překvapilo i zkušené policisty. Jednalo se o nabídku více než 8 kg funkčních výbušnin a větší množství různých rozbušek,“ konstatoval Hanták.

Šokovaní detektivové

Samotná akce byla spuštěna 30. září v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Nasazeny byly desítky policistů včetně pyrotechniků a psovodů. Byli při ní zadrženi čtyři lidé ve věku od 26 do 73 let. Asistenci si policisté museli vyžádat i od hasičů a dalších odborníků.

„Nález prudkých jedů a vysoce toxických látek u dvou podezřelých pak znamenal součinnost při jejich odvozu a likvidaci se Státním ústavem jaderné, chemické a biologické ochrany,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Materiál nalezený při domovních prohlídkách

Foto: Policie ČR

Ve Valech u Přelouče policisté navíc požádali o zastavení vlaků na trati a zřízení vlečky, pomocí které převezli nebezpečné výbušniny na místo, kde je pyrotechnici bez dalšího převozu zneškodnili.

Souhrnná čísla z provedených domovních prohlídek vyrazila policistům dech. Našli přes 100 kilogramů výbušnin, více než 1000 rozbušek, chemické látky využitelné pro výrobu výbušnin v množství minimálně 150 kilogramů a minimálně 50 kilogramů dalších chemikálií včetně prudkých jedů a vysoce toxických látek.

Výjimkou nebyly ani zbraně, našlo se osm pistolí a dlouhých zbraní včetně granátů.

Materiál nalezený při domovních prohlídkách

Foto: Policie ČR

Všichni muži byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, 39letý a 46letý muž skončili ve vazbě. Hrozí jim až osm let vězení. Trestní stíhání se podle Hantáka může ještě rozšířit, případ budou detektivové ještě několik měsíců vyšetřovat.

Společnost Explosia se k nálezům výbušnin nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s informacemi od policie. Podle výrobního ředitele Pavla Diviše je výrobní areál zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům. "Za tři roky, co v Explosii pracuji, jsem se nesetkal s žádným pokusem o vynášení výbušnin," řekl ČTK.

Explosia byla podle svých webových stránek založena v roce 1920 a během let různě měnila své podnikatelské seskupení. Nyní Explosii vlastní společnost Istrochem Explosives, a. s. Působí především v oblasti výroby výbušnin a služeb spojených s aplikací energetických materiálů pro civilní i vojenské použití.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků