Hlavní obsah
 

Mladík shodil dívku po rozchodu z vyhlídky. Podmínka platí, řekl Nejvyšší soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání Lukáše Tučka, který shodil bývalou přítelkyni do rokle v Jičíně. Justice mladíkovi vyměřila nejprve sedm let vězení za pokus o vraždu, poté v odvolacím řízení jen tři roky s pětiletým podmíněným odkladem. Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně, výsledek sdělil Jan Kulhánek, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, který případ řešil jako první instance.

 
Mladík shodil dívku po rozchodu z vyhlídky. Podmínka platí, řekl Nejvyšší soud

„Nejvyšší soud konstatoval, že námitky obviněného v jeho dovolání směřují primárně do způsobu hodnocení důkazů soudy nižších stupňů, zdůraznil, že obviněný v dovolání v podstatě jen opakuje námitky uplatněné již v předchozím řízení, se kterými se soudy nižších stupňů dostatečně a správně vypořádaly,“ uvedl Kulhánek.

Incident, který Tučkově někdejší dívce způsobil zlomeniny několika obratlů a zranění nohy, se stal v podvečer 19. září 2017. Studentka se s mladíkem předtím rozešla. Přesto si spolu vyšli ven.  Podle rozsudku si stoupli na ochoz jičínské vyhlídky Milohlídka a mladík se pak dívku pokusil shodit. Nejprve se zvládla zachytit zábradlí, Tuček ji ale nakonec strhl dolů a skočil za ní do osmimetrové hloubky – podle obžaloby proto, aby spáchal sebevraždu. Na vyhlídce je před činem ještě napadlo vyfotografovat se jako ve slavné scéně z filmu Titanic.

Slyšeli křik

Mladík a dívka dopadli na různá místa. Našel je pár, který v tamním lesoparku hledal takzvané kešky. Svědci vypověděli, že nejprve slyšeli křik ve smyslu „nech mě být“, poté další křik a zvuky pádu. Dívka později vypověděla, že ji chlapec shodil, a Tuček se k tomu policistům přiznal. Při soudním projednávání kauzy ale trval na tom, že si událost nepamatuje a že se cítí nevinný.

Obžalovaný Lukáš Tuček (vpravo) s obhájcem Václavem Píchou.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Za pokus o vraždu hrozilo pachateli deset až 18 let vězení. Krajský soud mu s přihlédnutím k věku uložil trest pod zákonnou sazbou a povinnost uhradit 130 000 korun jako nemajetkovou újmu a dalších 181 000 pojišťovnám jako náhradu škody. Podle Vrchního soudu v Praze má však Tuček hradit odškodné jen „podle svých možností“. Soud stanovil také dohled probačního úředníka a povinnost absolvovat program psychologického poradenství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků