Hlavní obsah
Ministr vnitra Milan Chovanec předal symbolickou kobru (na snímku v popředí) policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému na setkání v sídle Policejního prezidia v Praze. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ministr vnitra „vypustil” Kobru. Proti daňové kriminalitě bude bojovat stohlavý tým

Speciální tým Kobra, ve kterém bude pracovat až sto lidí, začíná od neděle fungovat v Česku. Bojovat má proti velkým daňovým únikům a podobné kriminalitě. Ambicí je, aby se tým později rozšířil i do krajů, uvedl v pátek ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při podpisu prováděcího protokolu. První výsledky práce chce znát na konci letošního roku.

Ministr vnitra Milan Chovanec předal symbolickou kobru (na snímku v popředí) policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému na setkání v sídle Policejního prezidia v Praze. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Ministr vnitra „vypustil” Kobru. Proti daňové kriminalitě bude bojovat stohlavý tým

Český tým specialistů proti daňové kriminalitě vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje.

"Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 miliónů korun. Ministr zdůraznil, že se i v minulosti proti daňové kriminalitě zasahovalo. Orgány policie, celní a finanční správy ale dříve pracovaly samostatně. "Myslíme si, že nebylo dostatečné prostředí pro to, abychom byli schopni efektivně zasahovat," doplnil Chovanec.

Nový tým podle něj má jasnou strukturu, funkci a bude efektivnější. Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa.

Dohoda o vzniku týmu zahrnuje třeba výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

Tým ekonomů a právníků

Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie, které šéfuje Martin Komárek. Pod něj bude spadat i speciální útvar. "Ze strategických důvodů nebude policie zveřejňovat, jak je tým členěn, ani velitele jednotlivých úseků," podotkl k personálnímu obsazení Kobry Chovanec.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsou v týmu speciálně vycvičení policisté. Jde třeba o právníky a ekonomy protikorupční policie. Členové týmu Kobra dostali zvláštní vybavení, třeba šifrovací telefony.

Tyto prostředky umožní všem složkám vzájemně komunikovat, koordinovat a analyzovat práci. "Musíme si uvědomit, že bojujeme s protivníkem, který má téměř neomezené finanční zdroje," upozornil Chovanec.

Bez vlastního sídla

Podle Tuhého Kobra funguje uvnitř každého resortu jako doposud a nepotřebuje tedy třeba vlastní sídlo. Vzájemná komunikace a prostředky ale podle něj umožní lépe analyzovat jednotlivé případy a rychleji zasahovat.

"Kobra už se plazí a tento tým je připraven vstoupit do konkrétních procesů," uvedl Tuhý k dotazu, zda již tým pracuje na nějakých kauzách.

Podle Chovance je pro lepší fungování Kobry potřebná další změna legislativy. Ministr například chce, aby byla trestná i příprava některých trestných činů. Jako příklad uvedl přípravu krácení daně ve velkém rozsahu. "Zatím to je jedna z věcí, kde jsme shodu s panem kolegou (ministrem financí Andrejem) Babišem a jeho náměstky nenašli," doplnil Chovanec.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků