Hlavní obsah
Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo

Mafra se musí omluvit Chovancovi, rozhodl soud

Někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek vysoudil na vydavatelství Mafra omluvu za nepravdivé články ohledně příliš levného nákupu bytu od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom pražský městský soud, podle něhož na výši kupní ceny bylo vše v pořádku.

Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo
Mafra se musí omluvit Chovancovi, rozhodl soud

Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí být otištěna na první straně Mladé fronty Dnes a uveřejněna na webu Idnes.cz.

„Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení,“ uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Mafra se musí omluvit za články "Ministrův nový byt" a "Chovanec dal za byt tři miliony. Nebyl hotový, hájí nízkou cenu", které vyšly v deníku Mladá fronta Dnes v červenci 2016. „Ve skutečnosti Milan Chovanec koupil uvedený byt ve stavu pouze dokončené hrubé stavby a jeho dokončení financoval z vlastních prostředků. Ve stejné době se v tomto domě prodávaly další dva srovnatelné byty rovněž ve stavu pouze dokončené hrubé stavby, z nichž byt zakoupený Milanem Chovancem byl nejdražší,“ uvádí se v omluvě.

Minimálně nedbalost

Exministr koupil byt o rozměrech 120 metrů čtverečných v plzeňské čtvrti Bezovka za 3,1 milionu. Nebyl však dostavěný. Vydavatelství se u soudu hájilo tím, že autor článku vycházel z informací několika realitních kanceláří o běžných cenách za byt v této části města. Dal také dostatečný prostor Chovancovi pro jeho vyjádření.

Novosad však tuto argumentaci neuznal. „Nevidíme, že by tu byly důvody pro vyvinění,“ prohlásil. Podle něj si mohl autor textu situaci lépe ověřit, minimálně šlo o nedbalost. Chovanec to přičetl již dříve tomu, že ho chtěl zdiskreditovat jeho tehdejší protivník – někdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO), který deník vlastnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků