Hlavní obsah
Policista s odevzdanými částmi protitankového děla Foto: Policie ČR

Lidé odevzdali při zbraňové amnestii dělo, semtex i protitankovou minu

Necelé tři týdny před ukončením zbraňové amnestie lidé odevzdali 3154 zbraní a 370 470 kusů střeliva, sdělila v neděli mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Amnestie začala 1. července a skončí 31. prosince.

Policista s odevzdanými částmi protitankového děla Foto: Policie ČR
Lidé odevzdali při zbraňové amnestii dělo, semtex i protitankovou minu

Při letošní amnestii zatím lidé odevzdali méně zbraní než před pěti roky, kdy na policejních služebnách skončilo 7897 nelegálně držených zbraní. Podle zkušeností policie ale řada Čechů odevzdání zbraně nechává na poslední chvíli.

K raritám podle Nguyenové patří hlavně zbraně a střelivo z druhé světové války. Zatím se nenašla zbraň, která byla použita při spáchání trestného činu: „Prozatím takové zjištění nemáme, ale stoprocentně to můžeme potvrdit až po skončení amnestie.”

Již dříve policisté informovali o několika kuriózních případech z letošní amnestie. Na policejní stanici v centru Brna například přinesla žena téměř čtvrt kilogramu plastické trhaviny semtex. Našla ji při vyklízení sklepa, kam si ji patrně uložil její zesnulý manžel, který pracoval jako střelmistr. [celá zpráva]

Evakuace kvůli protitankové mině 

V Berouně zase museli v srpnu evakuovat budovu policie a městského úřadu, protože tam muž přinesl protitankovou minu. V Plzni muž odevzdal funkční granát a žena minu a dva dělostřelecké granáty.[celá zpráva]

V Ostravě odevzdal muž kusy protitankového kanonu. [celá zpráva]

Nejvíc zbraní k 7. prosinci odevzdali lidé v Praze, nejméně v Karlovarském kraji.

Šanci odnést nelegálně drženou zbraň bez hrozby postihu na policii měli lidé vedle amnestie před pěti lety i v letech 2003 a 1996. Poprvé donesli 3704 nelegálních zbraní a podruhé 4192.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků