Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Lékařka z Třince pomáhala Vietnamcům legalizovat pobyt v ČR

Praktická lékařka z Třince na Frýdecko-Místecku podle policie dvakrát nepravdivě potvrdila dvěma manželským párům z Vietnamu, že se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou vrátit do rodné vlasti.

Foto: Profimedia.cz
Lékařka z Třince pomáhala Vietnamcům legalizovat pobyt v ČR

Poté, co ji policisté obvinili z přečinu vystavení nepravdivé lékařské zprávy, ale státní zástupce trestní stíhání na dobu šesti měsíců podmíněně odložil. Lékařce pomohlo hlavně to, že své pochybení uznala. Informovala o tom mluvčí moravskoslezské cizinecké policie Daniela Vlčková.

Na pracoviště cizinecké policie ve Frýdku-Místku se podle Vlčkové v létě dostavili dva cizinci, kteří na českém území pobývali na základě turistického víza.

 

Diagnózu s tak dlouhou dobou léčení nelze stanovit po jedné návštěvě u lékaře.
znalec

 

„Jelikož se blížila doba skončení jeho platnosti, požádali o udělení tzv. víza za účelem strpění. Svou žádost podložili lékařskou zprávou, ve které bylo uvedeno, že jejich zdravotní stav po dobu nejméně pěti měsíců nedovoluje vycestovat z území České republiky,“ popsala Vlčková způsob, jakým se policisté o případu dozvěděli.

Při prověřování vyšlo najevo, že cizinci nebyli stálými pacienty lékařky, která zprávu vystavila, a navštívili ji pouze jedenkrát.

„Posouzení, zda na základě pouze jediné návštěvy mohly být takovéto lékařské zprávy vystaveny, bylo svěřeno soudnímu znalci z oboru lékařství. Ten stanovil, že diagnózu s tak dlouhou dobou léčení, kterou paní doktorka určila pro prodloužení a legalizaci pobytu obou cizinců, bez odborného vyšetření a opakovaných kontrol, není možno stanovit,“ doplnila Vlčková.

Stíhání odloženo, lékařka spolupracovala

Policisté kromě toho zjistili, že podobnou lékařskou zprávu, která posloužila pro legalizaci pobytu, vystavila lékařka ještě jednomu manželskému páru, a to v říjnu 2009.

Na základě znaleckého posudku tedy policisté před několika dny sdělili sedmatřicetileté lékařce podezření ze spáchání přečinu. „Jelikož podezřelá žena spolupracovala a k činu se doznala, státní zástupce trestní stíhání na dobu šesti měsíců podmíněně odložil, jak mu to umožňuje trestní řád,“ doplnila mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků