Hlavní obsah
Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková Foto: Josef Monsport, Právo

Konkurzní správci H-Systemu chystají trestní oznámení na Čunka i klienty firmy

Správce konkurzní podstaty po zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková chtějí podat trestní oznámení na několik lidí kvůli jejich výrokům v souvislosti s kauzou. Měly by mířit například na senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL), ale zřejmě i na majoritního akcionáře zkrachovalé firmy Petra Smetku.

Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková Foto: Josef Monsport, Právo
Konkurzní správci H-Systemu chystají trestní oznámení na Čunka i klienty firmy

Další trestní oznámení se mají týkat i zástupců Stavebního bytového družstva Svatopluk Martina Junka a Ivana Krále. Právníci nyní shromažďují podklady.

„Míra nepravd, dezinformací a lží o údajných prodejích z konkurzu pod cenou, šířených některými představiteli SBD Svatopluk, tichým společníkem odsouzeným Petrem Smetkou a s nimi ideově spřízněným senátorem Jiřím Čunkem, již přesáhla únosnou míru. A k tomu dále nelze mlčet," uvedl Monsport v prohlášení.

Přehledně: Spory v kauze H-System se táhnou od 90. let
V 90. letech minulého století si chtěli pořídit dostupné bydlení, místo toho na ně čekala po krachu stavební firmy léta soudních pří. Tak by se dala ve stručnosti shrnout kauza H-System. [celá zpráva]

Podle Fialové Ištvánkové jde zejména o Čunkovo tvrzení, že správci konkurz „rozkradli”. Smetka zase například v rozhovoru pro server E15.cz uvedl, že situace firmy H-System byla řešitelná a „zničil ji až konkurz”. Podle Monsporta jde o účelové matení veřejnosti, připomněl, že veškerá trestní oznámení podaná v minulosti byla policií pravomocně odložena.

Výroky nás poškozují u veřejnosti, tvrdí správci

Fialová Ištvánková potvrdila, že trestní oznámení bude zřejmě mířit na více lidí. „Určitě mezi nimi bude pan Čunek, který se chová nejagresivněji,” řekla právnička. Právě Čunkova vyjádření jsou podle ní silně dehonestující. „Výroky, které padají zejména na adresu kolegy Monsporta, ale ze strany pana Čunka i na mou osobu, jsou nepříjemné a dopadají i na naše rodiny, kterých se to dotýká,” uvedla.

Doplnila, že Čunkovy výroky je poškozují i v očích veřejnosti. „Vedle správců konkurzní podstaty provozujeme i advokacii, na trhu se pohybujeme pár desítek let a výsledek je, že se z vás v 60 letech stanou lidé, kteří rozkrádají,” řekla Fialová Ištvánková.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků