Hlavní obsah
Roman Týc opouští pankráckou věznici. Foto: Doležal Michal, ČTK

Konflikt výtvarníka Týce se strážníky nebyl trestným činem

Výtvarník Roman Týc se tím, že se dostal do konfliktu se strážníky, nedopustil trestného činu. Rozhodl o tom ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1. Případ postoupil úřadu městské části k posouzení, zda umělec nespáchal přestupek.

Roman Týc opouští pankráckou věznici. Foto: Doležal Michal, ČTK
Konflikt výtvarníka Týce se strážníky nebyl trestným činem

Státní zástupkyně Týce vinila z násilí na úřední osobě, za což hrozí až čtyřleté vězení. Proti rozhodnutí si podala stížnost. Jeden ze zakládajících členů umělecké skupiny Ztohoven se dostal do potyčky s příslušníky městské policie den před svým nástupem do vězení, kam ho poslal soud za výměnu skel na semaforech.

Týc, vlastním jménem David Hons, podle návrhu na potrestání 22. února kolem 22:30 přistoupil ke dvěma městským strážníkům a slovně je napadal. Městští policisté ho proto vyzvali, aby toho nechal. Výtvarník údajně neuposlechl a nadále se k nim přibližoval. Vstupoval prý "do jejich osobního prostoru".

Loktem do spánku

Podle státní zástupkyně Karolíny Fialové nereagoval ani na výzvy, aby se legitimoval, a proto se ho strážníci rozhodli předvést na služebnu. Upozornili prý Týce na to, že proti němu mohou být použity donucovací prostředky. Obžalovaný se však při jejich použití začal bránit a údajně udeřil strážníka Jana Motyčáka loktem do spánku.

Strážníci mu proto nasadili pouta, ale on se dál bránil a podle žalobkyně při nastupování do vozu udeřil strážníka do nosu. Poté mu údajně ještě plivl do obličeje. Při převozu na oddělení kopal do dveří auta a navaloval se na vedle sedícího strážníka.

Týc dnes před soudem vypověděl, že z jeho pohledu se událost odehrála jinak. Cestou z divadla prý viděl, jak paní před strážníky brečí, a proto k nim šel. Podle něho jej strážníci k prokázání totožnosti nevyzvali, navíc ho při nastupování a uvnitř vozu několikrát udeřili, pravděpodobně prý teleskopickým obuškem. Odmítl také to, že by plival. Podle Týce je situace, kdy strážníci donutí ženu k pláči, šílená.

Výtvarník je známý svojí akcí s pražskými semafory, při které panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích. Soud mu za to uložil peněžitý trest, který ale neuhradil. Musel proto do vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků